Kolejny raz legionowskie Muzeum Historyczne prezentuje wystawę, która swoją tematyką wychodzi nie tylko poza granice Legionowa, ale i kraju. Najnowsza czasowa ekspozycja nosi tytuł „Śladami Cyryla i Metodego od Moraw do Chorwacji” i jest poświęcona początkom chrześcijaństwa w Chorwacji.

– Chcieliśmy pokazać, że nasze muzeum prezentuje nie tylko tradycję lokalną, legionowską, która jest oczywiście naszym działaniem pierwszoplanowym, ale również sięgamy po ofertę ogólnokulturalną i staramy się ją przybliżyć mieszkańcom Legionowa i powiatu legionowskiego – mówi dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor muzeum Historycznego w Legionowie.Wystawa – którą w niedzielę (9 marca) uroczyście otworzyła chorwacka ambasador, Andrea Bekić – powstała, aby uczcić wejście Chorwacji do Unii Europejskiej. Najpierw pokazano ją na Uniwersytecie Warszawskim. Potem była jeszcze w Poznaniu Białymstoku i Łomży. Przez następne półtora roku ma odwiedzić kolejne miasta.

Celem, który przyświecał jej twórcom było wypromowanie Chorwacji, ale nie przez pryzmat jej walorów turystycznych, ale bogatej historii i kultury. – Połączyliśmy kulturę oraz historyczne zabytki z jednej części Chorwacji i przygotowaliśmy razem z Muzeum Archeologicznym z Warszawy, wystawę która się składa i z turystycznych walorów, ale przede wszystkim jest związana z Cyrylem i Metodym – mówi Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwackiej w Polsce. – Pokazaliśmy początki chrześcijaństwa i obrzędu w języku słowiańskim. W pozostałych krajach europejskich, kościół katolicki zezwolił na to dopiero w XX wieku, natomiast w Chorwacji było inaczej. Tu msze święte w języku słowiańskim odprawiano od IX wieku – mówi Dobravka Pascuttini – Mossor, kurator wystawy. Sporo miejsca na niej poświęcono także głagolicy, czyli najstarszemu pismu słowiańskiemu stworzonemu przez św. Konstantego, zwanego Cyrylem.

Do liturgii w obrządku wschodnim i zachodnim nawiązywała też druga część niedzielnego spotkania, czyli promocja pierwszej książki autorstwa dr Aleksandry Jakóbczyk – Goli z legionowskiego muzeum. Monografia jest z jednej strony oparta na jej pracy doktorskiej, a z drugiej na badaniach nad strukturami pamięci w dawnych kulturach, które autorka prowadzi w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. – Książka „Akt pamięci – tradycja akatystowa w kontekście form pamięci” dotyczy przede wszystkim form akatystu ku czci Matki Boskiej. Jest to taki prawosławny hymn, który powstał około połowy VI wieku, a sama książka mówi o jego związkach z kultura polską, a szczególnie z pieśnią maryjną oraz o dialogu ikony akatystowej z ikonami i wyobrażeniami maryjnymi w polskiej kulturze katolickiej – mówi dr Aleksandra Jakóbczyk – Gola. Tematyka jest więc bardzo hermetyczna, ale zainteresować powinna nie tylko historyków sztuki i filologów. – Na pewno zaciekawi osoby, które są zainteresowane przede wszystkim dialogiem między chrześcijańskim wschodem, a zachodem – mówi autorka.

Od poniedziałku wystawa „Śladami Cyryla i Metodego od Moraw do Chorwacji” jest już dostępna dla wszystkich zwiedzających. – Mam nadzieję, że zbudujemy wokół niej ciekawą narrację. Już jest przygotowywana lekcja historyczna kierowana dla szkół powiatu legionowskiego i mamy nadzieje, że odwiedzi nas tak samo dużo młodzieży jak przy okazji ostatniej wystawy – mówi dyrektor Szczepański. Wystawę można oglądać do końca kwietnia.