Zmęczenie, stres i wieczny pośpiech powoduję, że coraz częściej szukamy produktów spożywczych, które dodadzą nam energii, pomogą w koncentracji. Pod względem spożycia napojów energetyzujących na rynku europejskim plasujemy się wysoko, bo na 6 miejscu. Jak pokazuje raport EFSA (European Food Safety) z 2013r. dorośli Europejczycy chętnie spożywają energetyki w połączeniu z aktywnością fizyczną.
Należy zadać sobie pytanie:Na ile napoje energetyczne są bezpieczne dla naszego zdrowia?
Dlatego przyjrzyjmy się bliżej z czego składa się potocznie mówiąc energizer. W każdej puszcze znajdują się biostymulanty jak:  kofeina, tauryna, guarana, które działając na nasz układ nerwowy, zapewniają nam pobudzenie zarówno psychiczne jaki i fizyczne. Równie ważnym składnikiem energy drinka jest cukier pod postacią sacharozy i/ lub syropu glukozowo- fruktozowego. Poza tym mogą zawierać m.in. inozytol, witaminy z grupy B, barwniki, aromaty i konserwanty. Czerwona lampka powinna zapalić się nam zwłaszcza przy takich nazwach jak cukier i kofeina.

Otóż jak pokazują badania, średnia zawartość cukrów ogółem w 100 ml napoju energetyzującego to 11g do 16,8 g , czyli spora dawka pustych kalorii. Przy założeniu, że przy dziennej kaloryczności diety 2000 kcal powinniśmy spożywać 275 g węglowodanów, w tym nie więcej niż 27 g cukrów prostych, możemy łatwo wywnioskowa
, że spożycie jednej szklanki (220ml) spowoduje przekroczenie dziennej zalecanej ilości cukrów prostych. A jeśli mamy w zwyczaju pijać regularnie energetyki, w krótkim czasie może skończyć się to dla nas nadwagą.
Jak udowadniają badania kofeina może działać korzystnie na zdrowy organizm, szczególnie w przypadku osób aktywnych. Jednak spożywanie nadmiernych jej ilości może mieć skutki uboczne. Energy drink w 0,5 l średnio zawierają 170 mg kofeiny. Dawka jak może wywołać niekorzystne objawy jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Skutki uboczne przedawkowania, które mogą wystąpić już po przekroczeniu 250 mg to: przejściowe nadciśnienie, podenerwowanie, niepokój, bezsenność, bóle głowy, czasem tachykardię ( przyśpieszenie akcji serca). Natomiast ilości  kofeiny w ponad 500mg dziennie nasilają utratę magnezu i wapnia z organizmu oraz wywołują działanie moczopędne. Dawki te łatwo przekroczyć, zwłaszcza kiedy oprócz napojów energetycznych pijemy kawę.
Odpowiadając na pytanie: Czy picie napojów energetyzujących jest bezpieczne dla naszego zdrowia, należy stwierdzić, że wszystko zależy od ilości wypijanych tego rodzaju napojów. Przy czym powszechnie wiadomo, że kofeina i cukier ma działanie uzależniające, więc kontrola spożywanych energetyków może okazać się dla nas trudna.

 

 

Autor Katarzyna Choromańska dietetyk
Yánsè Poradnia dietetyczna w Legionowie
www.legionowo.yanse.waw.pl
poradnia@yanse.waw.pl

Odwiedź nas w Błękitnym Centrum
ul. Piłsudskiego 31, lok. 213 – Monroe Spa
+48 536 515 995