Te dwie czynności są nierozłączne. Jeśli zarobiło się jakiekolwiek pieniądze, należy podzielić się nimi z fiskusem. Rozliczanie dochodów uzyskanych w 2013 roku potrwa jak zwykle do końca kwietnia. Podatnicy obsługiwani przez legionowski urząd skarbowy na razie się do tego nie kwapią. Z ponad 52 tysięcy PIT-y pod koniec stycznia złożyło ich zaledwie około półtora tysiąca.

Dla całej reszty przydatna może być informacja o tegorocznych nowinkach w rozliczaniu ulg. Głównie prorodzinnej oraz internetowej, wynoszącej 760 zł. – Nowość polega na tym, że możemy ją rozliczyć tylko i wyłącznie w następujących po sobie dwóch latach podatkowych. W związku z tym, jeżeli podatnik korzystał z tej ulgi w zeznaniach za rok 2011 i 2012, nie ma prawa skorzystać z niej w rozliczeniu za 2013 rok – informuje Elżbieta Duszyc, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie.

Jeśli chodzi o ulgę prorodzinną, uwzględnienie jej w zeznaniu zależy od rocznych zarobków. Warunek jest jeden: łączny dochód obojga współmałżonków nie może przekroczyć 112 tys. zł. – Jeżeli rodzice posiadają jedno dziecko, kwota odliczenia wynosi 1112,04 zł. Na drugie dziecko jest ona taka sama, w przypadku trzeciego kwota odliczenia wzrasta o 50 proc., a czwartego – o 100 procent – dodaje urzędniczka.

Inna tegoroczna nowość to już autorski pomysł legionowskiego fiskusa. Dzięki niemu podatnicy będą mogli przez chwilę zobaczyć urząd z perspektywy jego pracowników. Choć oczywiście nie o estetyczne wrażenia petentów w tym wszystkim chodzi. – Urząd przygotował specjalne stanowisko komputerowe, przy którym osoby niemające w domu dostępu do internetu, czy też uważające, że będą miały problem z takim rozliczeniem, mogą przyjść i z pomocą pracownika urzędu wypełnić i wysłać zeznanie elektroniczne – mówi Elżbieta Duszyc.

Do wysyłania PIT-ów przez internet legionowska skarbówka zachęca od dobrych kilku lat. Chyba z powodzeniem, bo w ubiegłym roku zrobiło tak 33 proc. jej klientów. To nawet więcej, niż w swoich szacunkach zakładało Ministerstwo Finansów. Coraz więcej ludzi docenia szybkość, bezpieczeństwo i komfort takiego rozwiązania. System automatycznie sprawdza i weryfikuje zeznanie, więc wysyłając je tą drogą można mieć pewność, że nie popełni się błędu. To ważne, gdyż na pomyłki w zeznaniach fiskus patrzy bardzo niechętnie. Niezależnie od tego, czy w ich wyniku zyskuje, czy traci.