To będzie jedna z największych, najdroższych i najbardziej innowacyjnych inwestycji realizowanych na terenie powiatu. We wtorek (3 grudnia) legionowski starosta podpisał pozwolenie na budowę Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk. Powstanie ono na polach jabłonowskich, niedaleko marketu Obi.   

– Bardzo ważne jest to, że to jest inwestycja w nowoczesne technologie. W takie, na które zapotrzebowanie będzie w najbliższych latach z pewnością rosło. To nie tylko prestiżowy punkt na mapie naukowej ośrodków akademickich w Polsce, ale również miejsce, które będzie przygotowywało i wypracowywało praktyczne rozwiązania stosowane w firmach, czy różnych instytucjach. Będzie to też być może miejsce certyfikacji, gdzie będzie określana przydatność wyrobów z różnych stron świata – mówi starosta Jan Grabiec.

Centrum będzie się głównie zajmowało energią odnawialną. W skład ośrodka będą wchodziły cztery laboratoria badawcze, z których każda ma być dedykowana innym sposobom jej pozyskiwania. – Będzie laboratorium energii słonecznej, wiatru, biomasy i fotowoltaiki. Będzie też jedno wspólnie laboratorium, które ma kojarzyć te wszystkie źródła i wysyłać je do praktyki w sposób optymalny – mówi prof. Władysław Włosiński z Polskiej Akademii Nauk.

Centrum powstanie na terenie o powierzchni 1,77 ha. Energia potrzebna np. do oświetlenia i ogrzania obiektu ma pochodzić między innymi właśnie ze źródeł odnawialnych. Podstawowymi źródłami energii cieplnej ma być zautomatyzowany kocioł biomasowy i wysokotemperaturowa pompa ciepła. Centrum, oprócz przyłączenia do sieci energetycznej, będzie wyposażone w kolektory słoneczne, turbinę wiatrową i wiele innych, eksperymentalnych układów pozyskiwania energii. Projekt budowlany przewiduje też zamontowanie systemu ogrzewania zewnętrznych ciągów komunikacyjnych i parkingów ciepłem pozyskiwanym z gruntu. Ma ono być także wyposażone w scentralizowany system nadzoru i sterowania budynkiem i laboratoriami, system komputerowy przechowywania i archiwizowania danych, obsługi konferencji i sympozjów oraz systemy instalacyjne zapewniające właściwe funkcjonowanie obiektów. Łączna powierzchnia zabudowy całego kompleksu to 2269,8 m2. To co również  będzie charakteryzowało jabłonowskie Centrum Badawcze, to fakt, że nie będzie ono placówką hermetyczną. – Chcielibyśmy stworzyć centrum, które po pierwsze samo prowadzi badania nad nowymi procesami i technologiami, a po drugie użycza swojego warsztatu. Mamy ambicję, a póki co również i środki, na to aby wyposażyć te laboratoria w najnowocześniejszą aparaturę jaka jest w tej chwili dostępna na świecie – mówi prof. Włosiński. 

Ta otwartość będzie być może większa niż można przypuszczać. Prezes SML-W Szymon Rosiak rozmawiał już z przedstawicielami Polskiej Akademii Nauk i jest wstępna porozumienie mówiące o tym, że kolejne inwestycje mieszkaniowe realizowane przez spółdzielnię na jabłonowskich gruntach, będą korzystały z osiągnięć energetycznych wypracowanych w instytucie. – Gorąco wierzę, że ta współpraca może nastąpić. Byłoby to wtedy ukoronowaniem całej naszej działalności inwestycyjnej na tym terenie. Czymś takim plus energetycznym, czyli domami, które by nie potrzebowały żadnej energii z zewnątrz, a jeszcze same by ją produkowały – mówi Szymon Rosiak.

To oczywiście nie koniec korzyści dla mieszkańców powiatu. Istnienie dużego ośrodka badawczego to nowe miejsca pracy. To też szansa dla młodych ludzi. Trzeba bowiem pamiętać, że w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych na Targowej stworzono kierunek kształcenia związany z energią odnawialną, gdzie szkoli się młodzież właśnie na potrzeby PAN-owskiego centrum. – Nauczyciele rozpoczęli studia podyplomowe dotyczące właśnie tej dziedziny, a młodzież, mam nadzieję, będzie miała szansę na szkolenie i odbywanie praktyk w warsztatach, które powstaną w centrum budowanym przez PAN. Być może też część z ich znajdzie tam później pracę – mówi starosta Grabiec.

16 grudnia na budowie Centrum Badawczego ma zostać wbita symboliczna pierwsza łopata, a już za rok obiekt ma być gotowy. Koszt tej inwestycji to ponad 91 milionów złotych, z czego prawie 76 to unijne dofinansowanie.