Tegoroczne obchody 50 rocznicy utworzenia Jeziora Zegrzyńskiego  dobiegają końca. Jednym z ich ostatnich akordów była konferencja na temat „Wykorzystania potencjału turystycznego obszaru Jeziora Zegrzyńskiego”. Odbyła się ona w ubiegły piątek (15 listopada) w hotelu Mario w Zegrzu. Organizatorem spotkania było legionowskie starostwo.

– Wiemy wszyscy, że Jezioro Zegrzyńskie może być kołem zamachowym dla gospodarki całego regionu i że tu mogą powstawać nowe miejsca pracy w branży turystycznej. Ten rozwój jest jednak ciągle jeszcze bardzo powolny. To czemu służy dzisiejsza konferencja, to przegląd dotychczasowych inicjatyw i projektów unijnych z których skorzystały zarówno samorządy jak i przedsiębiorcy, czy organizacje pozarządowe – mówi legionowski starosta, Jan Grabiec.Zdecydowanym rekordzistą jest tu Lokalna Grupa Rybacka „Zalew Zegrzyński”, która w ciągu kilku ostatnich lat z programu „Po Ryby” zdobyła ponad 35 milionów złotych.

Pieniądze te przeznaczono między innymi na rozwój agroturystyki, tworzenie gospodarstw ekologicznych, zakup katamaranów, które z sezonie letnim pływały po Zalewie Zegrzyńskim, zakup łodzi dla straży rybackiej, oraz wyremontowanie w Nieporęcie kładki nad Kanałem Żerańskim. – Właśnie dzięki tym środkom, mieszkańcy tego obszaru mogą coraz mocniej korzystać z dobrodziejstwa tego akwenu i tego co daje to, że leżymy w obszarze gdzie schodzą się trzy z czterech największych polskich rzek – mówi Edward Trojanowski, prezes zarządu LGR Zalew Zegrzyński. Ale tych środków i możliwości wykorzystania potencjału turystycznego Jeziora Zegrzyńskiego może i powinno być znacznie więcej.

Obecność na konferencji przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, urzędu wojewódzkiego i polskiego parlamentu, zdaje się świadczyć o tym, że także w Warszawie dostrzegają znaczenie tego akwenu dla całego Mazowsza. – Żeby wydobyć potencjał gmin okolic Jeziora Zegrzyńskiego, potrzebne jest skoordynowane i zrównoważone działanie nastawione nie tylko na przyjmowanie turystów, którzy są zainteresowani tym żeby tu przyjechać. Chodzi o to, aby Jezioro Zegrzyńskie ich zachęcało do przyjazdu i dawało im  możliwość wygodnego spędzenia wolnego czasu, w godnych warunkach – mówił Igor Protasowicki z biura poselskiego Dariusza Rosatiego. Jak mówi starosta, szansa na zdobycie zewnętrznych środków na finansowanie rozwoju  turystki jest duża. – Mamy sporo deklaracji zarówno ze strony Urzędu Marszałkowskiego i  Urzędu Wojewódzkiego jak i administracji rządowej oraz parlamentarzystów co do tego, ze jezioro może uzyskać wsparcie. To jednak przede wszystkim od nas zależy po jakie wsparcie sięgniemy i jak je wykorzystamy. Musimy się tu najpierw lokalnie dogadać  – mówi starosta  Jan Grabiec.

Mówienie jednym głosem jest także ważne w kontekście nowej perspektywy unijnej. To, jak zdobyć i na co wykorzystać środki, którymi Polska będzie dysponowała w latach 2013 – 2020, było także jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej konferencji. – Już za kilka tygodni zaczyna się nowy okres programowania Unii Europejskiej. Od 2014 roku będą zupełnie nowe formy i kryteria przyznawania środków unijnych i musimy się do tego przygotować – mówi starosta. Tym bardziej, że jest szansa na znacznie większe środki niż w latach ubiegłych.    

2 KOMENTARZE

 1. Pociąg zróbcie do Zegrze i to będzie potężny rozwój turystyki zalewu. SKM to byłby sukces a nie jakieś kładki.

 2. Jadwisin nad Zalewem Zegrzyńskim w nim drzemie hotelowy potencjał powiatu.
  Jadwisin osiągnął najwyższą cenę za 1m2 ziemi w Gminie Serock – najlepsza inwestycja i najbardziej opłacalna inwestycja dla prawdziwych Bussinessmenów.

  Jadwisin (jako jedno z ostatnich miejsc położonych nad samym Zalewem Zegrzyńskim koło Zegrza) jeszcze krótko daje bardzo szerokie perspektywy dla rozwoju działalności hotelarskiej. Jest już coraz mniej terenów tak blisko Zalewu Zegrzyńskiego, a jeszcze Jadwisin takie ostatnie oferuje.
  1) Ogromny płaski Teren między Jadwisinem, a Zegrzem czeka na Hotel i Spa z prawdziwego zdarzenia. Wspaniałe miejsce tylko 33 km od centrum Warszawy, a 17 km do granic Warszawy i tak blisko wody. – Agencja Nieruchomości Rolnych
  2) Teren z piękną panoramą zalewu na skarpie sąsiadujący z Hotelem Geovity. Własność prywatna. (dojazd ul. Szkolną i Ogrodową).
  3) Teren między wąwozem Szaniawskiego, a ul. Szkolną na skarpie poniżej której znajduje się Rezerwat i Ruiny Dworu Szaniawskich. Piękny płaski teren w otulinie lasu. Daje możliwość pięknego widoku na Zalew z wybudowanego obiektu. – Agencja Nieruchomości Rolnych.

Comments are closed.