26 września rozpoczęły się drugie już legionowskie senioralia. Ich inauguracja zbiegła się z inauguracją nowego roku akademickiego Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Oficjalnie wystartowały one jednak dopiero w tę środę (( października) w trakcie miejskich obchodów Dnia Seniora.

Pomysł Senioraliów zrodził się trzy lata temu wśród organizacji zrzeszonych w legionowskiej Radzie Seniorów. – Obserwując to jak w innych miastach polskich i europejskich wygląda oferta dla osób powyżej 60 roku życia, doszliśmy do wniosku, że również legionowscy seniorzy zasługują na to aby mieć raz w roku swoją dużą imprezę – mówi Roman Biskupski, przewodniczący Rady Seniorów.No i ją otrzymali. Jej pierwsze dwa punkty już za seniorami. A co przed nimi? Już 18 października w sali widowiskowej ratusza odbędzie się koncert zespołu ERIN zatytułowany „Jesienne nastroje”. Dzień później zostanie rozegrany Międzypokoleniowy Turniej Szachowy. 20 października ma być koncert charytatywny, a 25 Artystyczne Potyczki Muzyczne Seniorów. Drugie legionowskie Senioralia zakończy spektakl zespołu Na Luzie pod tytułem „Ach te baby”. Odbędzie się on 29 października w sali widowiskowej ratusza.
    Środowe obchody Dnia Seniora miały kilka punktów. Pierwszym było uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rękodzieła członków grup artystycznych działających przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W trakcie wernisażu seniorzy otrzymali od prezydenta Legionowa symboliczny klucz do miasta. Przyjął je Roman Biskupski, przewodniczący Rady Seniorów, dyrektor Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i prezes Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” oraz Ryszard Winnicki, prezes Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Pozostanie on w ich rękach przez cały miesiąc.
    W drugiej część imprezy zaprezentowały się zespoły ERIN i Bel Canto. Występy poprzedziły wystąpienia szefów miejskich organizacji zrzeszających seniorów. Każdy z nich mówił o planach na przyszłość. Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów chce na przykład… wyjść poza granice. Nie tylko miasta, ale i państwa. – Chcę zaprosić państwa na konsultacje i poprosić o wyrażenie swojej opinii na temat turystki zagranicznej. Mamy bowiem zamiar ją teraz trochę rozszerzyć. Polskę i okolice mamy już dosyć dobrze znane, ale chcemy pojechać w inne miejsca. Na przykład do Chorwacji, do Czarnogóry, Bułgarii i Portugalii – mówi Ryszard Winnicki, prezes Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Z kolei Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” chce zadbać o to, aby seniorzy czuli się dobrze u siebie w Legionowie. Ich pierwszy pomysł to zainwestowanie w rozwój oferty Domu Dziennego Pobytu. – W tej chwili staramy się o środki dla tej placówki. Chodzi o to, aby samotny senior mógł tam przyjść i zarówno zrobić tam sobie pranie, jak i zjeść śniadanie i obiad czy też wziąć udział w różnych zajęciach – mówi Roman Biskupski. Drugi pomysł, to wprowadzenie w Legionowie tak zwanej teleopieki, czyli systemu dzięki któremu senior mógłby w łatwy sposób wzywać pomoc w przypadku zagrożenia jego zdrowia lub życia.     
    Trzymajmy kciuki za te powodzenie tych przedsięwzięć. Bo w mieście, w którym prawie jedną czwartą populacji stanowią osoby po sześćdziesiątce, takie rozwiązania są niezwykle potrzebne.