W dniu 4 października br. odbyło się spotkanie żołnierzy i pracowników wojska rozwiązanej dwa lata temu 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie. (1WDZ).
Inicjatorem spotkania był gen. bryg. Grzegorz Duda, który od marca do września 2011 r. pełnił obowiązki dowódcy 1. Dywizji. Niczym na rozkaz stawili się prawie wszyscy zaproszeni Kościuszkowcy, którzy 30 września 2011 r. wraz ze swoim Dowódcą jako ostatni opuścili teren jednostki. Na spotkanie przybyli żołnierze mieszkający w Legionowie, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Elblągu oraz w innych, znacznie oddalonych od naszego miasta. Przyjechał też ostatni etatowy Dowódca, generał brygady Ryszard Jabłoński. Honorowym gościem spotkania był Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski.

Uroczystość rozpoczęła się w filii legionowskiego Muzeum Historycznego na Piaskach, gdzie jego kustosz, pan Erazm Domański powitał niecodziennych gości, a następnie oprowadził ich po muzeum – miejscu, które nierozerwalnie łączy przeszłość z teraźniejszością. Była to również wyśmienita okazja do wspomnień i przypomnienia pięknej historii 1. Dywizji. Nie w jednym męskim oku zakręciła się łza… W podziękowaniu za podtrzymywanie pamięci o 1. Dywizji generał Duda przekazał na ręce kustosza Muzeum m.in. statuetkę z popiersiem Tadeusza Kościuszki, którą otrzymał na pamiątkę od swoich podwładnych w ostatnich dniach dowodzenia dywizją. Natomiast chorąży Mirosław Ganeczko ofiarował mundur polowy, w którym pełnił misje poza granicami kraju.
Z gościnnego Muzeum wszyscy udali się do Parku Kościuszkowca, gdzie złożono kwiaty przed pamiątkową tablicą poświęconą Kościuszkowcom.
Spotkanie odbyło się w pogodnej, życzliwej, pełnej refleksji atmosferze
i zakończyło wzajemną obietnicą zorganizowania kolejnych, aby pamięć o miejscu
i ludziach nie uległa zapomnieniu.

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Michrowski
 

 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.