Muzealnicy z całego Mazowsza przyjechali w ubiegły piątek (27 września) do Legionowa, aby wziąć udział gali wręczenia nagród w siódmej edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba. Zorganizowano ją w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.

– Pomysł tego konkursu wziął się stąd, że chcieliśmy pokazać szerszemu gronu zawartość mazowieckich muzeów i to co one kryją. Chcielibyśmy z tym wszystkim wyjść na zewnątrz i zwiększyć publiczność samych muzeów. Z drugiej strony zależało nam też na tym, aby pokazać tę wiedzę, którą one kryją – mówi Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego.W konkursie są oceniane wystawy organizowane przez muzea, wydawnictwa muzealne oraz widowiska historyczne. W tym roku do konkursu zgłoszono 43 projekty. O zwycięstwie nie decydowała tylko ich wartość merytoryczna. – Muzea to jest świat wielkiej kreacji. Ważny jest więc sposób przedstawienia, jakość przedstawienia i umiejętność zainteresowania publiczności tym co dane muzeum prezentuje. To są chyba najważniejsze kryteria związane z tegoroczną edycją i w ogóle konkursem Wierzby – mówi Leszek Celej, przewodniczący kapituły VII edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba.

Za najlepsze widowisko historyczne uznano Noc Listopadową – zdobycie Arsenału Warszawskiego w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Najlepszym wydawnictwem zostało „Na Łużycu. W zapomnianym regionie etnograficznym nad Wisłą”, autorstwa Łukasza Maurycego Stanaszka, wydaną również przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Wśród wystaw zorganizowanych przez duże muzea wygrało Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce za wystawy w mauzoleum i na froncie rosyjskim, zrealizowane
w ramach projektu „Ponarwie. Konserwacja i rewitalizacja fortu ziemnego i pomnika mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.” Wśród mniejszych palcówek muzealnych najlepsze okazało się legionowskie Muzeum Historyczne i przygotowane przez nie wystawa „W krainie lodu i książek. Rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”. – Pierwsza nagroda to dla naszego muzeum bardzo duże wyróżnienie. Cieszę się, że my jako muzealnicy też przyczyniamy się do promowania Legionowa na Mazowszu i to nie tylko wśród innych muzealników. Jesteśmy dumni, szczęśliwi i bardzo zadowoleni z tej nagrody – mówi dr Jacek Szczepański, dyrektor legionowskiego muzeum.

A o jej przyznaniu, zdaniem dyrektora Jacka Szczepańskiego, zadecydowało połączenie tradycji z nowoczesnością. – Wydaje mi się, że najważniejszymi walorami wystawy jest jej interaktywność, rozumiana jako kontakt młodzieży z przedmiotami muzealnymi oraz oryginalne pamiątki które wiążą Centkiewiczów z Legionowem – dodaje dr Szczepański. Na przyszły rok legionowskie muzeum planuje otwarcie kolejnej dużej wystawy. Tym razem archeologicznej. I kto wie, może Wierzba znów zawita do Legionowa.