Jak zwykle w pierwszą niedzielę września, święto obchodziła gmina Jabłonna. Organizatorem pikniku, który odbył się 1 września na terenie parku przy jabłonowskim Pałacu był Urząd Gminy Jabłonna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu.

Święto Gminy rozpoczęło się już wczesnym rankiem. O godzinie 9.00 wystartowała trzecia już edycja jeździeckich Zawodów Regionalnych w skokach przez przeszkody o Puchar Wójta Gminy Jabłonna. Były one równocześnie XIV eliminacją Ligi Mazowsza 2013. W konkursie wystąpiło blisko 80 koni i jeźdźców. Organizatorem zawodów był Marek Guz, a sędzią głównym, mieszkająca w gminie Jabłonna, Aneta Orlicka.

Po zakończeniu zawodów wystartowała część piknikowa gminnego święta. Odbywała się ona pod hasłem „Zaprzyjaźnij się z Zalewem” i była częścią kampanii promocyjnej obszaru Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński. W ramach pikniku przygotowano między innymi konkursy z nagrodami i gadżety dla najmłodszych, wystawę 40 fotografii promujących obszar LGR Zalew Zegrzyński oraz bezpłatną degustację karpia. Organizatorzy zadbali również o strawę duchową. Na scenie wystąpiły zespoły związane na co dzień z Gminnym Centrum Kultury i Sportu oraz grupa Bad Hamsters. Gwiazdą był natomiast Maciej Maleńczuk z grupą Psychodancing.  

Ważnym wydarzeniem jabłonowskiego święta było wręczenie Edmundowi Kuklewskiemu medalu dla honorowego obywatela Gminy Jabłonna. W historii gminny odbyło się to dopiero po raz drugi. W ramach imprezy można też było wziąć udział w konkursie sprawnościowym zorganizowanym przez OSP Jabłonna oraz obejrzeć wozy strażackie. Oprócz tego skorzystać z placu zabaw oraz odwiedzić stoiska promocyjne instytucji, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i firm z terenu gminy i powiatu.