W ramach Światowego Dnia Spirometrii, który odbędzie się 27 czerwca br., Przychodnia „Zdrowie” w Legionowie (ul. Sowińskiego 15a) zaprasza na bezpłatne badania spirometryczne. Akcja prowadzona będzie w godz. 8.00 – 16.00 na terenie placówki.

Wiedza Polaków na temat chorób układu oddechowego jest ciągle niewystarczająca. Zbyt często nie jesteśmy świadomi, że objawy które towarzyszą nam na co dzień wskazują na chorobę. Nierzadko również lekceważymy swoim postępowaniem zagrożenie prowadząc do zaostrzenia objawów. Tymczasem odpowiednio wcześnie wykryte zmiany w płucach decydują o sukcesie terapii i jakości dalszego życia każdego pacjenta mówi dr med. Piotr Dąbrowiecki – alergolog – inicjator ogólnopolskiej akcji spirometrycznej.

 

Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia układu oddechowego oraz zwrócenie uwagi na ważną rolę spirometrii, nieinwazyjnego badania, które pozwala ocenić wydolność oddechowa naszych płuc. Badanie spirometryczne trwa 10 minut. Nie boli, polega na intensywnym oddychaniu w czasie, którego aparat liczy pojemność i przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Jest niezbędne w diagnostyce POCHP i pomaga określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej – dodaje Dąbrowiecki. Szczegóły jak poprawnie zrobić badanie znajdują się na stronie www.astma-alergia-pochp.pl

W ramach II Polskiego Dnia Spirometrii, 27 czerwca, w ponad stu czterdziestu placówkach medycznych w kraju można będzie wykonać bezpłatnie takie badanie. Przychodnia „Zdrowie” w Legionowie już po raz drugi przystępuje do akcji bezpłatnych badań spirometrycznych. W zeszłym roku, w ciągu jednego dnia badania wykonało w NZOZ „ZDROWIE” ponad 200 pacjentów.

Spirometria to najważniejsze badanie układu oddechowego, które pozwala ocenić stan i pojemność naszych płuc. Jest to również badanie, które stosuje się w celu rozpoznawania astmy. W Legionowie spirometrię będzie można wykonać w gabinecie zabiegowym Przychodni „Zdrowie w godz. 8.00 – 16.00. Na badania nie ma zapisów. Więcej informacji pod nr tel. (22) 767 – 36 – 74 oraz na stronie internetowej www.zdrowie-legionowo.pl.

Kontakt dla mediów:
piel. Teresa Śledziewska
zdrowie@met.pl
tel. (22) 767 – 36 -96
dr Piotr Dąbrowiecki
astma.federacja@gmail.com
tel. 507025082