O moście w Zegrzu Jednym z najstarszych przekazów ikonograficznych mostu w Zegrzu jest wyjątkowe zdjęcie z 1915 r. Na jego odwrocie znajduje się napis: Brücke über den Narew bei Fort Zegreze.

Niemiecki kolekcjoner, od którego je kupiłem, podejrzewał, że jest to most położony we Francji. Tymczasem dzięki porównaniu fotografii z pocztówką wydaną w 1916 r. przez Wydawnictwo Polowe Armii Bug, można stwierdzić bez cienia wątpliwości, że chodzi o most inż. Mieczysława Marszewskiego w Zegrzu.

 

Most ten został wybudowany w 1897 r. i liczył 315 metrów długości. Miał cztery przęsła, o typowej dla ówczesnych czasów konstrukcji kratownicowej. Zastąpił wcześniejszy most drewniany, który spłonął ok. 1890 r. Nowy stalowy most na Narwi, położony na ówczesnym Trakcie Petersburskim, był istotnym elementem twierdzy Zegrze. Łączył ją z koszarami w Zegrzu Południowym i z pozostałymi garnizonami Warszawskiego Rejonu Ufortyfikowanego. Przeprawa M. Marszewskiego, projektanta także wiaduktu i III Mostu (Poniatowskiego) w Warszawie, istniała 18 lat. W czasie działań wojennych w sierpniu 1915 r. wysadziły ją w powietrze wycofujące się wojska rosyjskie.

Prezentowane zdjęcie pochodzi z września 1915 r. i ukazuje most wkrótce po wysadzeniu. Zostało wykonane przez żołnierza 45. Polowej Eskadry Lotniczej (Feld-Flieger Abt. 45) w kierunku Zegrza Południowego. Eskadra prowadziła wówczas rozpoznanie wielu przepraw i fortyfikacji (m.in. Modlina). Jej zdjęcia, zazwyczaj doskonałej jakości, stanowią cenną dokumentację ikonograficzną. Fotografię z zegrzyńskim mostem, noszącą numer 33, wywołał Hugo Meyer w Berlinie.