Tydzień po imieninach Floriana, strażacy pożarni z terenu powiatu legionowskiego obchodzili swoje święto. Jak to ostatnio bywa, powiatowa Państwowa Straż Pożarna świętowała razem z ochotnikami. W tym roku obchody zorganizowano w Krubinie w gminie Wieliszew, gdzie tamtejsi druhowie świętowali 95-lecie swojego istnienia.

Krubińska OSP powstała w 1918 roku, a jej pierwszym prezesem był Ignacy Leonard Kałęcki, ówczesny wójt gminy Góra, ułan i znawca koni. Dzisiaj ochotnikami z Krubina dowodzi Paweł Gołaszewski, a jednostka razem z pozostałymi czternastoma Ochotniczymi Strażami Pożarnymi działającymi w powiecie legionowskim , stanowi nieocenione wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej.{mp4}strazacy|512|384|{/mp4}

– Święto Dnia Strażaka obchodzimy wspólnie, tak samo jak wspólnie druhowie ochotnicy i funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, ramię w ramię walczą z pożarami i klęskami żywiołowymi. Zajmują się ratownictwem technicznym, chemicznym, ekologicznym i wodnym – mówił podczas uroczystości st. bryg. Mieczysław Klimczak,  komendant powiatowy PSP w Legionowie. Te słowa potwierdzenie znajdują w statystykach. Na ponad 1300 interwencji, jakie w ubiegłym roku odnotowała Państwowa Straż Pożarna, w aż 800 przypadkach była ona wspierana przez jednostki OSP.  

 

Nic więc zatem dziwnego, że gdy w trakcie uroczystości doszło do wręczania medali, pamiątkowych statuetek i awansów, liczba nagrodzonych była bardzo długa. Specjalne odznaczenie za działalność na rzecz obrony przeciwpożarowej i krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego otrzymała też senator Anna Aksamit. – Wasza odwaga jest naprawdę godna podziwu, ale żeby ją mieć trzeba też trochę i szczęścia. Ja jestem taką szczęściarą, że doceniliście mnie. Bardzo wam dziękuję i życzę wszystkiego co najlepsze – mówiła senator. Najwięcej prezentów czekało oczywiście na szacowną jubilatkę. OSP z Krubina otrzymała nie tylko medal Pro Mazovia, nadany przez marszałka województwa mazowieckiego, ale też nowy wóz ratowniczo-gaśniczy ufundowany przez władze Wieliszewa. Od włodarzy gminy ochotnicy z Krubina, Janówka Pierwszego i Kałuszyna otrzymali też trzy łodzie płaskodenne wraz z przyczepami do ich transportu.

Prezent czekał również na strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. – Pod koniec ubiegłego roku do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie trafił nowoczesny średni samochód gaśniczy, poprawiający możliwości operacyjne jednostki. Pojazd został zakupiony dzięki zaangażowaniu starostwa powiatowego, urzędów miast i gmin powiatu legionowskiego oraz środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – mówił komendant Klimczak. Prezentem o jakim z pewnością marzy każdy zawodowy strażak z powiatu legionowskiego jest też nowa strażnica. Obecny na uroczystości zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Andrzej Ratyński przekazał w tej sprawie dobre informacje. – Po ostatnich rozmowach w Agencji Mienia Wojskowego jesteśmy wraz z jej dyrektorem przekonani, że jest wola przekazania działki. Została ona wyznaczona i dyrektor mówił, że będzie robił wszystko, aby już w tym roku ją przekazać – powiedział st. bryg. Andrzej Ratyński.

Po oficjalnej części obchodów Dnia Strażaka przyszedł czas na jego część piknikowo – artystyczną. Były pokazy i konkursy strażackie oraz koncert zespołów Pawilon 4, Kantado Koro i Horyzonty.