Bardzo dobrą formę zaprezentował Dawid Szulich na zawodach z cyklu Grand Prix Polski – Pucharu Polski, które odbywały się w Oświęcimiu. Zawodnik UKS Delfin wygrał wyścigi na 50 i 100 metrów stylem klasycznym, a na 200 metrów uzyskał drugi czas. Po przeliczeniu wyników na 50 i 100 metrów, został sklasyfikowany na drugim miejscu zawodów w Oświęcimiu. Wyniki te pozwalają liczyć na udany start Dawida w Letnich Mistrzostwach Polski, które będą kwalifikacjami na Mistrzostwa Świata.

Zawody z cyklu Grand Prix Polski – Pucharu Polski s obok Mistrzostw Polski jednymi z największych, jakie są organizowane w Polsce. Przyciągają na start niemal wszystkich pływaków z polskiej czołówki. Nie inaczej było także na zawodach w Oświęcimiu, gdzie stanęło do rywalizacji aż 556 zawodników reprezentujących blisko 100 klubów.

Na krytej pływalni oświęcimskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystartowało dwóch zawodników z Legionowa. Dawid Szulich, który ma sobą występ na kilku międzynarodowych imprezach, w tym na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie oraz w dorobku wiele medali Mistrzostw Polski, należał do głównych faworytów nie tylko wśród pływaków stylu klasycznego, ale także w generalnej klasyfikacji punktowej.

Drugi z zawodników z Legionowa, Michał Perl aktualnie trenuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu i w rywalizacji z seniorami stawia dopiero pierwsze kroki. Na jego wysokie miejsca raczej nikt nie liczył. Na jego sukcesy jest jeszcze trochę za wcześnie, jednak doświadczenie zdobyte w Grand Prix Polski powinno procentować w kolejnych startach.

Dawid Szulich tradycyjnie już w rywalizacji z krajowymi rywalami, okazał się bezkonkurencyjny na dystansach 50 i 100 metrów stylem klasycznym. Na najkrótszym dystansie osiągnął wynik 28,58 sek., na dwukrotnie dłuższym był bliski złamania bariery 01:02,00. Zabrakło mu tylko 0,05 sek., więc bardzo niewiele.

Również na najdłuższym dystansie stylem klasycznym legionowianin potwierdził wysoką formę. Co prawda uzyskał drugi czas (2:17,96), ale w perspektywie jeszcze kilku tygodni treningów, jakie pozostały do Mistrzostw Polski, wydaje się, że Szulich powinien poprawić swoje wyniki w Olsztynie wystarczająco, aby osiągnąć wyniki dające mu kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Barcelonie.

Wyniki uzyskane na 50 i 100 metrów po przeliczeniu na punkty (1653) dały Szulichowi drugie miejsce w klasyfikacji punktowej zawodów w Oświęcimiu. To ogromny sukces, bo w zawodach wystartowali prawie wszyscy najlepsi polscy zawodnicy. Był to najlepszy start zawodnika UKS Delfin w obecnej edycji Grand Prix Polski – Pucharu Polski.

Drugi zawodnik z Legionowa pojechał do Oświęcimia po naukę, ale także pokazał się z niezłej strony. Do finałów A Michałowi Perlowi wciąż jeszcze sporo brakuje, ale młody pływak wciąż zmniejsza dystans, jaki dzieli go od krajowej czołówki. Na 50 metrów w stylu klasycznym został sklasyfikowany na  24 miejscu. Uzyskał czas 31,74 sekundy, który nie jest jego najlepszym osiągnięciem, ale rokuje nieźle przed kolejnymi startami. W drugim bloku zawodów Michał startował na 200 metrów stylem klasycznym i zajął 29 miejsce, uzyskując czas 2:37,08 sekundy. Jest to jego nowy rekord życiowy.  Drugiego dnia Michał Perl wystartował na 100 metrów stylem klasycznym i uzyskał czas 1:11,78, który dał mu 33 miejsce. Był to trzeci start Michała w zawodach z cyklu Grand Prix Polski – Pucharu Polski w sezonie 2012/2013.

Główne Mistrzostwa Polski odbędą się w Olsztynie w dniach 13-16 czerwca. Będzie to niezwykle ważny start dla Dawida Szulicha, bo będzie to okazja do uzyskania minimum na Mistrzostwa Świata w Barcelonie, które zostaną rozegrane w dniach 28.07- 04.08.

Wcześniej, bo 18-19 maja w Drzonkowie i 1-2 czerwca Olsztynie odbędą się jeszcze dwie edycje Grand Prix Polski. Zwłaszcza zawody w Olsztynie będą najprawdopodobniej mocno obsadzone, bo dwa tygodnie później na tym samym obiekcie pływacy będą walczyli o medale Mistrzostw Polski.

 

Po zawodach powiedzieli

Dawid Szulich

– Niezwykle udane zawody Grand Prix Polski w Oświęcimiu, były pierwszym w tym sezonie sprawdzianem na długim basenie. Jestem bardzo zadowolony z drogi jaką obraliśmy z trenerem Rafałem do kwalifikacji na Mistrzostwa Świata. Efekty pracy widać nie tylko w czasach w jakich pokonuje każdy dystans, ale co najważniejsze, w technice, która jest kluczem do światowej czołówki. Wiele treningów poświeciliśmy elementom technicznym i będziemy nad tym pracować cały czas, aby jak najbardziej zbliżyć się do doskonałości. Jeszcze dużo pracy przed nami i tak naprawdę niewiele czasu zostało, wiec każde święto i każda chwile wykorzystujemy na trening. Niedługo kolejne Grand Prix Polski, tym razem w Drzonkowie i miejmy nadzieje jeszcze bardziej udane.

Michał Perl

– Moje starty uważam za udane ponieważ jest to początek sezonu na długim basenie i całe przygotowania do Mistrzostw Polski Seniorów jeszcze przede mną . Na te zawody nastawiam się najbardziej, bo jest to główna impreza sportowa w pływaniu w sezonie letnim . Mam nadzieję że pokażę się tam z jak najlepszej strony.