W znakomity stylu powrócili do ligowej rywalizacji szczypiorniści KPR Legionowo. Lider bardzo łatwo ograł nieobliczalny zespół SMS PZPS Gdańsk 33:23. Zwłaszcza w pierwszej połowie legionowianie zaprezentowali wysoką formę. Po przerwie kontrolowali wynik i nie pozostawili wątpliwości, która drużyna była lepsza w tym spotkaniu. Do zakończenia rozgrywek pozostały cztery kolejki. W środę 10 kwietnia (godz. 2000) do Legionowa przyjedzie Vertex Sokół Kościerzyna.

Po ponad miesięcznej przerwie spowodowanej wolnym terminem, świętami i wycofaniem się w z rozgrywek drużyny z Gorzowa Wielkopolskiego, piłkarze ręczni KPR Legionowo powrócili do walki o ligowe punkty. Po tak długiej przerwie forma zespołu Jarosława Cieślikowskiego była niewiadomą, ale przebieg meczu z SMS ZPRP Gdańsk pokazał, że nie miała ona wpływu na dyspozycję lidera.

Klub z Gdańska jest nieobliczalny. Potrafi stracić punkty z drużynami niżej notowanymi, ale także często sprawia kłopoty faworytom. Zwłaszcza w rundzie jesiennej SMS rozegrał kilka znakomitych meczów. Pokonał m.in. Wybrzeże i zremisował z Pomezanią Malbork. Także KPR we własnej hali do końca musiał grać bardzo skoncentrowany, aby nie zgubić punktów z tym zespołem.

Konsekwencja od początku

Trener Jarosław Cieślikowski uczulił swoich zawodników, żeby od początki grali twardo w obronie i wykorzystywali wszystkie nadarzające się okazje do kontrataków. Lider znakomicie rozpoczął zawody. Gospodarze mieli ogromne problemy z pokonaniem legionowskiej defensywy, a jak już udało im się dojść do sytuacji rzutowej, to na ich drodze stał świetnie dysponowany Tomasz Szałkucki.

Przewaga KPR rosła z każdą minutą i po 20 minutach goście prowadzili już 14:4. Gospodarze mogli już tylko myśleć, żeby nie przegrać w kompromitujących rozmiarach. W ostatnich dziesięciu minutach pierwszej części gra się trochę wyrównała, ale to raczej dzięki temu, że drużyna z Legionowa zaczęła bardziej szanować piłkę i pilnować wysokiej przewagi. Na przerwę goście schodzili wygrywając jedenastoma bramkami (19:8).

W drugiej połowie goście nie forsowali już takiego tempa. SMS starał się jeszcze odwrócić losy meczu, jednak udało im się zmniejszyć straty tylko o dwie bramki, jednak odpowiedź drużyny Jarosława Cieślikowskiego była natychmiastowa. Dobrze dysponowany obrotowy KPR-u Tomasz Kasprzak trzy razy z rzędu trafił do bramki rywali, wybijając im z głowy myśli o sprawieniu niespodzianki.

KPR pokonał w Gdańsku uczniów ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego 33:23. Najskuteczniejszym zawodnikiem lidera był tym razem Tomasz Kasprzak, który zdobył aż dziewięć bramek. O dwie mniej rzucił prawoskrzydłowy Mateusz Zasikowski.

SMS ZPRP Gdańsk – KPR Legionowo 23:33 (8:19)

SMS: Morawski, Plaszczak – Genda 4, Prymlewicz 4, Bąk 3, Krupa 3, Bartłomiejczyk 2, T. Gębala 2, Gregorek 1 Malczewski 2, Misiejuk 1, Pacała 1, oraz Ciosek, Chełmiński, Potoczny, Szopa.

KPR: Szałkucki, Rybicki – Kasprzak 9, Zasikowski 7, Albin 5, Ciok 3, Szmulik 3, Lisicki 2, Wiak 2, Kwiatkowski 1, Pomiankiewicz 1 oraz Kolczyński, Milewski, Olęcki, Suliński.

Karne: SMS 0/2 – KPR 4/4

Kary: SMS 12 – KPR 8

W środę z Sokołem

Drużyny goniące lidera nie doczekały się na stratę punktów podopiecznych Jarosława Cieślikowskiego. KPR Legionowo ma dwa punkty przewagi nad wiceliderem, Wybrzeżem Gdańsk i lepszy bilans bezpośrednich meczów z tym zespołem. Trzecia w tabeli Pomezania Malbork traci do lidera aż dziewięć punktów i już nie liczy się w walce o pierwsze miejsce. Sprawa awansu rozstrzygnie więc pomiędzy drużynami z Legionowa i Gdańska. Mistrz pierwszej ligi wywalczy bezpośredni awans, natomiast wicemistrza czekają mecze barażowe.

Do trzeciej ligi spadnie wycofany z rozgrywek GSSPR, a o uniknięcie baraży walczą Grunwald, AZS Uniwersytet Warszawski i Sokół Kościerzyna.

Ponieważ w najbliższą sobotę i niedzielę w Arenie Legionowo będzie odbywał się finał Pucharu Polski piłkarzy ręcznych, to KPR swój ligowy mecz z Vertexem Sokołem Kościerzyna rozegra w środę 10 kwietnia o godzinie 2000.

Bardzo trudny mecz czeka w najbliższej kolejce Wybrzeże, które na wyjeździe zmierzy się z zajmującą trzecie miejsce Pomezanią Malbork. Faworytem będzie drużyna z Gdańska, ale nie można wykluczyć, że grający na luzie gospodarze sprawią niespodziankę.

Do zakończenia rozgrywek zostały jeszcze cztery kolejki i oprócz meczu z Sokołem, KPR zmierzy się jeszcze 20 kwietnia z Grunwaldem Poznań na wyjeździe, 27 kwietnia u siebie z Warmią Olsztyn i w ostatniej kolejce 4 maja, również u siebie, z Kar-Do Spójnią Gdynia. Aby nie oglądać się na goniące Wybrzeże, legionowianie nie mogą w tych czterech meczach stracić więcej niż dwa punkty. Można powiedzieć, że KPR jest już jedną nogą w Superlidze, bo trudno przypuszczać, żeby w meczach z zespołami zajmującymi miejsca w dolnej strefie tabeli tracił punkty na własnym boisku.

Piłka ręczna. I liga. Grupa A

22 kolejka (6-7 kwietnia). SMS ZPRP Gdańsk – KPR Legionowo 23:33 (8:19), AZS Uniwersytet Warszawski – Polski-Cukier Pomezania Malbork 24:28 (9:14), GSPR Gorzów Wlkp. – Wybrzeże Gdańsk 0:10 (0:0), Kar-Do-Spójnia Gdynia – KS Meble Wójcik Elbląg 30:28 (16:16), Warmia-Traveland Olsztyn – Real Astromal Leszno 30:30 (17:12), WKS Grunwald Poznań – KPR Wolsztyniak Wolsztyn 26:33 (9:12), Pauzował Vertex Sokół Kościerzyna.