Czasy kiedy w dzień wagarowicza szkoły pustoszały chyba bezpowrotnie minęły. Po pierwsze dlatego, że w tym roku pierwszy dzień wiosny z prawdziwą wiosną nie miał nic wspólnego. Po drugie dyrektorzy i nauczyciele zadbali o to, aby wagary w szkole również były fajne.

W Zespole Szkół nr 1 dzień wagarowicza odbywał się pod hasłem święta patrona szkoły –  Mikołaja Kopernika. Z tej okazji zorganizowano kilkanaście konkursów, również tych związanych z osobą i osiągnięciami najsłynniejszego polskiego astronoma. Ich rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się podczas czwartkowej (21 marca) uroczystości.Przygotowano na nią również przedstawienie na motywach książki „Mały Książę”, występy szkolnych talentów wokalnych i tanecznych oraz poloneza. Oprócz tego na terenie szkoły działały kramiki, w których można było kupić ciasta i słodycze oraz gospoda Pod Chudym Żakiem, gdzie serwowano staropolskie jadło i napitki. – Cały zespół był zaangażowany w święto patrona szkoły. Przy okazji mieliśmy też święto wiosny. Można więc było zobaczyć jak wszyscy pięknie i kolorowo byli przebrani. Każda klasa miała się bowiem ubrać w jeden z kolorów tęczy. W tę imprezę również bardzo mocno się  zaangażowali nauczyciele, którzy występowali razem z dziećmi. Myślę, że to świetnie wpływa na integrację i wzajemne relacje między nauczycielami a uczniami – mówi Kamila Prażnowska – Sinulingga, nauczycielka z ZS nr 1 w Legionowie.

Na dobre relacje i wzajemny szacunek bardzo dobrze wpływają też marsze tolerancji organizowane już od trzech lat przez społeczność legionowskiego Zespołu Szkół nr 3. Tegoroczna manifestacja odbyła się pod hasłem tolerancji międzypokoleniowej. – Myślę, że na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszym społeczeństwie te różnice pokoleniowe są bardzo ważne. W każdej rodzinie jest zarówno małe dziecko jak i senior. Powinniśmy się wzajemnie nie tylko szanować, ale też i uczyć się od siebie – mówi Joanna Bieńko, dyrektor ZS nr 3 w Legionowie. Marsz, podobnie jak w ubiegłym roku, wsparły legionowskie przedszkolaki oraz uczniowie z innych szkół. Finał happeningu miał miejsce pod pomnikiem Jana Pawła II.

Skoro już mowa o pokoleniach, to czwartkowa (21 marca) uroczystość w Szkole Podstawowej nr 7 była skierowana do tego najmłodszego. Odbyło się tam oficjalne otwarcie placu zabaw współfinansowanego z rządowego programu „Radosna  szkoła”. – On był bardzo potrzebny ponieważ młodsi uczniowie już nie mieścili się na starym placu zabaw. Spełniał on co prawda swoją funkcję, ale nie był tak atrakcyjny. To była konieczna inwestycja i dzięki środkom finansowym urzędu miasta i dofinansowaniu z rządowego programu Radosna Szkoła, możemy się teraz cieszyć nowym placem zabaw – mówi Małgorzata Marszałek, dyrektor SP nr 7 w Legionowie. Ale ścieżka zdrowia, równoważnia, ścianka wspinaczkowa i inne urządzenia zamontowane na placu zabaw będą służyć nie tylko uczniom siódemki. Po zakończeniu lekcji będzie on najprawdopodobniej oddany do dyspozycji okolicznych mieszkańców.