Ze stanowionym przez serockich radnych lokalnym prawem rzeczywistość lubi się czasem rozmijać. I choć na konieczność zmiany kształtu obwodów szkolnych samorządowcy wpływu nie mieli, wymuszony przez demografię problem musieli rozwiązać. Za jakieś dwa lata wyjdzie na jaw, czy i w jakim stopniu ten manewr im się powiódł.

Kiedy w latach 80. i 90. ustalano aktualnie obowiązujące obwody, wszystko mniej więcej się zgadzało: do każdej ze szkół przypisano optymalną dla niej liczbę uczniów, mając na względzie zarówno ich warunki nauki, jak też komfort pracy nauczycieli. I przez wiele lat to działało. Przyszedł jednak czas, gdy w tryby tej sprawnie funkcjonującej machiny zaczął się dostawać piasek.

Powodem był zróżnicowany rozwój poszczególnych rejonów gminy, a co za tym idzie, zmiana liczby zamieszkującej je ludności. I tak, podczas gdy na terenie obwodu podlegającego podstawówce w tracącym obywateli Zegrzu liczba uczniów spadła o ponad 40 proc., w rejonie Jadwisina, za sprawą intensywnego wzrostu mieszkalnictwa, niemal tyle samo dzieci przybyło. Efekt był łatwy do przewidzenia: kiedy w jednej placówce na korytarzach przemykaliby się nieliczni uczniowie, w drugiej zapanowałby tłok jak w tokijskim metrze. Rozładować mogłaby go jedynie praca na dwie zmiany, sęk w tym, że tego właśnie wszyscy zainteresowani chcieli uniknąć.

Tak narodziła się inicjatywa burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, który na ostatniej sesji przedstawił Radzie Miejskiej w Serocku uchwalę w sprawie zmiany obwodów szkolnych. Jednomyślności wśród radnych tym razem nie stwierdzono, ale przy jednym głosie sprzeciwu i dwóch wstrzymujących się uchwała przeszła. – Zmiany polegają na wyłączeniu z obwodu Szkoły Podstawowej w Jadwisinie miejscowości: Dosin, Borowa Góra (poza ulicą Nasielską oraz obszarem w obrębie ulic: Nasielska, Długa, Warszawska – red.) i włączeniu tego obszaru do obwodu Szkoły Podstawowej w Zegrzu. Zmiana zacznie obowiązywać od 1 września 2014 r., aby umożliwić dzieciom naturalne wejście w nowe środowisko szkolne, poprzez oddział zerowy dla sześciolatków, który będzie uruchomiony od 1 września tego roku przy zegrzyńskiej podstawówce – mówi Alicja Melion, dyr. Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku. Co istotne, nowe tereny włączone do obwodu SP w Zegrzu są powiązane z tamtejszym środowiskiem oświatowym. Działa tam samorządowe przedszkole, do którego uczęszczają dzieci z tych miejscowości, oraz gimnazjum, któremu „podlega” także obwód SP w Jadwisinie.

Jeśli chodzi o praktyczne konsekwencje dokonanej przez radnych korekty, konieczne będzie dostosowanie tras i harmonogramów dowożenia uczniów do nowych rejonów szkolnych. Z taką, tudzież innymi zmianami oświatowi urzędnicy powinni poradzić sobie bez trudu. Tym bardziej, że od początku kibicowali im mieszkańcy, a więc ci, których bezpośrednio one dotyczą.

1 KOMENTARZ

  1. „Tym bardziej, że od początku kibicowali im mieszkańcy, a więc ci, których bezpośrednio one dotyczą.” ????????
    Czyli – kto?? Co za informacja. Mnie ta zmiana dotyczy. Specjalnie zameldowalam sie w Borowej Gorze, zeby dziecko mialo blisko do szkoly. teraz mi tu z jakims Zegrzem wyjezdzaja. Jestem przeciw!!! I co – teraz busy beda stawac na tym samym przystanku – jeden z Zegrza, drugi z Jadwisina. Starsze dziecko w Zegrzu, mlodsze w Jadwisinie?? Co za bezsens.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.