Oprócz książki tradycyjnej, legionowska Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ma już w swoich zbiorach audiobooki, teatralne i filmowe adaptacje literatury pięknej, a od początku tego roku także i książki online. Z platformy Ibuk Libra, legionowska książnica wykupiła dostęp do 579 pozycji, a kilkadziesiąt kolejnych otrzymała bezpłatnie.

– W czasach takiego pośpiechu, kiedy ciągle brakuje nam czasu, możliwość  wypożyczenia online książki elektronicznej bez wychodzenia z domu i w dodatku skorzystania z niej w dowolnym czasie, gdy na przykład stoimy w kolejce lub jedziemy do pracy, to dla nas ogromna korzyść – mówi Danuta Masiak, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie.{mp4}ibuk|512|384|{/mp4}

Elektroniczną książkę można czytać nie tylko na komputerze, czy laptopie ale też na tablecie, smartfonie lub zwykłym telefonie komórkowym. Warunkiem jest tylko połączenie z internetem.

Platforma Ibuk Libra  jest częścią Wydawnictwa Naukowego PWN, tak więc katalog udostępniany bibliotekom to głównie pozycje naukowe, ale oczywiście nie tylko. – W tej chwili kupiliśmy wszystkie dostępne pozycje z beletrystyki. Mamy też bardzo dużo dużo poradników, które już widzimy, że cieszą się dużym powodzeniem. Mamy książkę akademicką, podręczniki i publikacje naukowe – dodaje dyrektor Masiak.

W środę (13 lutego) w czytelni internetowej legionowskiej biblioteki zorganizowano konferencję prasową. Każdy z dziennikarzy otrzymał dwutygodniowy dostęp do zbiorów pozyskanych przez Miejską i Powiatowa Bibliotekę Publiczną w Legionowie oraz pod okiem przedstawiciela PWN, mógł poznać wszystkie możliwości platformy. Okazuje się bowiem, że Ibuk Libra to coś więcej niż tylko internetowa wypożyczalnia elektronicznych książek. – Książki można tylko czytać, ale istnieje też możliwość pracy z nią. Możemy wprowadzać w niej notatek i zaznaczać fragmenty. Istnieje tez możliwość wyszukiwania słów, które nas interesują – mówi Piotr Kołacz z Wydawnictwa Naukowego PWN. Nie można jej tylko drukować. Taka opcja jest możliwa dopiero wtedy kiedy książka zostanie kupiona bezpośrednio z platformy Ibuk Libra. Dodatkową korzyścią z posiadania elektronicznej publikacji na własność jest także to, że można z niej korzystać także w trybie offline. Praca z książką zarówno offline jak i online jest niezwykle prosta i intuicyjna. – Tę platformę tworzyliśmy w ten sposób, aby była ona bardzo intuicyjnym i prostym narzędziem, a nie skomplikowanym, który mógłby odstraszać – mówi Piotr Kołacz.

Zalet książki online jest więc sporo. Jednak zdaniem specjalistów jeszcze długo nie powinna ona wyprzeć książki tradycyjnej. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku bibliotek, to jest właśnie ich przyszłość. – To jest nieuniknione i im szybciej biblioteki publiczne to zrozumieją, tym lepiej. Jeśli ona nie będzie wchodziła w te nowe źródła, to po pewnym czasie stanie się magazynem starych książek. Dlatego też bardzo wiele bibliotek publicznych wchodzi w Ibuka – mówi Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 

Aby uzyskać dostęp do książek, które z tej platformy pozyskała legionowska biblioteka wystarczy przyjść do jej głównej siedziby lub którejś z filii, zapisać się do niej i poprosić o kod PIN do zdalnego logowania. Można być oczywiście zarejestrowany w więcej niż jednej bibliotece i w ten sposób otrzymywać dostęp również i do jej zbiorów elektronicznych.