Mimo tego, że prawdziwie zimowa aura pojawiła się dopiero pod koniec ferii, dzięki miejskim instytucjom, zimowy wypoczynek – nawet bez śniegu – był dla dzieciaków  udany. W tym roku wyjątkowo ciekawie prezentowała się oferta tematyczna Muzeum Historycznego oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– Zajęcia dla dzieci prowadziliśmy w bibliotece głównej przy ul. Broniewskiego. Każdego dnia mieliśmy inną propozycję. Pierwszy tydzień to był „Tydzień angielski”, a zajęcia organizowaliśmy we współpracy ze szkołą językową. Były one prowadzone zarówno przez lektorów z tej szkoły jak i naszych pracowników – mówi Danuta Masiak, dyrektor MiPBP w Legionowie. Drugi tydzień to między innymi spotkanie autorskie z Hanną Niewiadomską, zajęcia literackie oraz plastyczne. Na zakończenie ferii do biblioteki przyjechała krakowska grupa teatralna, która zaprezentowała dzieciom sztukę na podstawie jednej z baśni braci Grimm.

W bibliotecznej ofercie znalazło się też coś dla starszych dzieci i młodzieży. – Przygotowaliśmy warsztaty fotograficzne, na których uczymy podstaw fotografii z elementami makrofotografii. Zajęcia odbywają się w czytelni internetowej i prowadzi je nasz pracownik. Są one przeznaczone dla młodzieży z całego powiatu legionowskiego, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – mówi dyrektor Masiak. Młodzież uczyła się zasad fotografii zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Poznawali zasady działania aparatu fotograficznego, ustawienia parametrów zdjęć oraz zasady kadrowania. Sporo miejsca prowadzący zajęcia poświęcili makrofotografii oraz cyfrowej obróbce zdjęć. Każdego dnia na warsztatach fotograficznych oraz na zajęciach w bibliotece głównej, było obecnych w sumie około pięćdziesięcioro dzieci.

Na frekwencję nie mogli także narzekać organizatorzy Zimy w Muzeum Historycznym. W filii na Piaskach prowadzono Ferie na Wojskowo, a w głównej siedzibie przy Mickiewicza zaprezentowano najmłodszym historyczne techniki artystyczne. – Mieliśmy między innymi zajęcia dotyczące iluminacji książkowej. Prowadziliśmy je w czterech osobnych modułach. Były spotkania poświęcone pismu, bestiariuszom, a z kolei dzisiaj robimy książkę. Każdego dnia było więc coś innego. Tak samo wyglądały przygotowane przez nas warsztaty garncarskie – mówi dr Aleksandra Jakóbczyk – Gola z Muzeum Historycznego w Legionowie. Dzieci zapoznały się na nich z ceramiką prehistoryczną, antyczną jak i tą osiemnastowieczną. Część muzealnych zajęć wiązała się też z odwiedzeniem wystawy polarnej i mini wyprawą na Wyspę Niedźwiedzią. – Te zajęcia są tak pomyślane, że zawsze towarzyszy im część edukacyjna. Staramy się między innymi poprzez prezentację multimedialną, przedstawić dzieciom kontekst historyczny, a one potem przetwarzają to w sposób artystyczny – dodaje dr Jakóbczyk – Gola. I tak na przykład przy okazji zajęć o osiemnastowiecznej porcelanie, dzieci uczyły się tańczyć menueta, a zanim wzięły się za iluminowanie średniowiecznych ksiąg, poznały jak i na czym na przestrzeni stuleci zapisywano słowa.

Te dzieciaki, które z kultury preferują tę fizyczną, również nie miały co narzekać. Bogatą ofertę sportową przygotował MOSiR i legionowskie szkoły. Jak zwykle też dużym zainteresowaniem cieszyło się lodowisko oraz zajęcia klubowe, wycieczki oraz projekcje filmowe organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury.