W niedzielę 13 stycznia, na pływalni ZSO nr 2 w Legionowie, już po raz piętnasty rozegrano Grand Prix Legionowa w Pływaniu. W zawodach wystartowało 286 zawodniczek i zawodników z 27 klubów. Pięćdziesięcioro reprezentantów UKS Delfin zdobyło aż 16 medali, w tym aż sześć złotych.  Dwa razy najwyższym stopniu podium stawała Joanna Żbikowska. Medalistów nagradzał m.in. pierwszy olimpijczyk z Legionowa, Dawid Szulich.

Tradycyjnie już w druga niedzielę stycznia rozegrano Grand Prix Legionowa w pływaniu. Już po raz piętnasty młodzi pływacy rywalizowali w tych zawodach w naszym mieście. To znakomita okazja do promocji tej dyscypliny sportu, ale także przypomnienie o bardzo skromnych warunkach do treningu, jakie pływacy mają w Legionowie.

Sukces organizacyjny

Przeprowadzenie tak dużych zawodów na małej pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie jest ogromnym wyzwaniem dla organizatorów. Właśnie z powodu niewielkich rozmiarów obiektu, ograniczono liczbę startujących i nie wszyscy chętni mogli zaprezentować się w Legionowie. Organizatorzy, czyli UKS Delfin, ZSO nr 2 i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wywiązali się ze swojej roli znakomicie. Zawody przebiegały zgodnie z programem, bez większych potknięć, ale lata doświadczeń w organizowaniu zawodów pływackich przynoszą znakomite efekty. Gdyby Legionowo dysponowało lepszym obiektem, to z przeprowadzenie zawodów znacznie poważniejszych nie byłoby większych kłopotów.

Gościem specjalnym legionowskiego Grand Prix był Dawid Szulich. Pierwszy olimpijczyk z Legionowa zademonstrował młodym pływakom swoje umiejętności pokonując stylem klasycznym cztery długości basenu, czyli 100. Właśnie ten dystans jest jego koronną konkurencją, dzięki której zakwalifikował się do reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Na tym nie skończyła się rola gwiazdy legionowskiego pływania. Dawid uczestniczył także w ceremoniach nagradzania medalistów, a był także rozchwytywany, bo wielu zawodników chciało sobie zrobić z nim zdjęcia oraz zdobyć jego autograf.

Sportowa rywalizacja dzieci i młodzieży trwała prawie 5 godzin. Dzięki sponsorom, nagrodzono pucharami, medalami i dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi  ponad  150 zawodniczek i zawodników. Padło wiele wartościowych wyników i mnóstwo rekordów życiowych.

Szesnaście medali Delfina

Wśród najlepszych nie zabrakło oczywiście i pływaków z Legionowa. Pięćdziesięcioro zawodniczek i zawodników z reprezentujących barwy UKS Delfin zdobyło aż szesnaście medali, w tym sześć złotych, siedem srebrnych i trzy brązowe.

Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawał Joanna Żbikowska. Wygrała wyścig na 100 metrów st. klasycznym (1:20,80) oraz stylem zmiennym na takim samym dystansie (1:15,62). Bardzo dobrze spisał się Michał Perl. Zdobył złoty medal, wygrywając wyścig na 100 m stylem klasycznym w czasie 1:09,30 oraz srebrny medal na 100 metrów stylem zmiennym. W tej drugiej konkurencji osiągnął czas 1:04,95 i w klasyfikacji punktowej 17-latków i starszych został sklasyfikowany na drugim miejscu legionowskich zawodów.

Inga Kamińska   zdobyła  złoty medal w wyścigu na  50 metrów stylem klasycznym (0:46,72) i srebrny  medal na 100 metrów stylem zmiennym (1:33,41). W ślady swojego starszego brata chce iść Igor Szulich, który zdobył  złoty medal na  100 metrów stylem klasycznym osiągając bardzo dobry czas 1:12,16. W wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym osiągnął trzeci czas (0:59,20). Najszybciej dystans 50 metrów stylem motylkowym (0:34,57) pokonała Edyta Ostaszewska.

Aleks Strzeszewski zdobył dwa srebrne medale. Był drugi na 100 metrów stylem dowolnym (0:57,58) i na 50 metrów stylem motylkowym. Również dwa srebrne medale zdobyła Marta Chudorlińska, osiągając drugie czasy na 50 metrów stylem dowolnym (0:32,81) i na 50 metrów stylem klasycznym (0:40,10). Pozostali medaliści Delfina, to Krzysztof Żbikowski, w wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym (1:12,58), Zuzanna Kalisiak trzecia w wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym (1:25,72), Adrianna Gardias także trzecia na dystansie 50 metrów stylem motylkowym (0:40,06).

Legionowskie zawody były znakomita okazją do sprawdzenia formy przed zbliżającymi się już niedługo eliminacjami do Mistrzostw Polski w młodzieżowych kategoriach wiekowych.