Po bardzo emocjonującym meczu, Siódemka Legionovia przegrała we własnej hali z Tauronem Dąbrowa Górnicza 2:3. Wynik mógł być znacznie korzystniejszy dla drużyny z Legionowa, bo w czwartym, przy wyniku 2:1, Siódemka prowadziła nawet siedmioma punktami, ale roztrwoniła przewagę i w efekcie przegrała mecz. Legionovia ma coraz większą stratę do wyprzedzających ją drużyn, a do zakończenia rundy zasadniczej pozostały tylko cztery kolejki. W poniedziałek (21.01, 1800) zespół Wojciecha Lalka zagra na wyjeździe z Budowlanymi Łódź.

Zdecydowanymi faworytkami meczu pomiędzy Siódemką Legionovią i Tauronem Dąbrowa Górnicza, rozegranego w sobotę w Legionowie, była drużyna gości. Tauron walczy o tytuł mistrzyń Polski, więc strata punktów w Legionowie raczej nie była brana pod uwagę w ekipie gości. Przed spotkaniem wydawało się, że spotkanie zakończy się łatwym zwycięstwem zespołu z Dąbrowy Górniczej, ale przebieg meczu pokazał, że to legionowianki mogły cieszyć się z kompletu punktów, gdyby wykazały się większa koncentracją w czwartym secie.

Mogły być trzy punkty

Pierwszego seta wygrała Siódemka 25:19. Rywalki były zaskoczone dobrą postawą gospodyń, ale nie był to powód do niepokoju, co widać było w drugiej partii, w której Tauron był zdecydowanie lepszy. Siódemka w tym fragmencie gry zakończyła tylko siedem ataków zagrywką i zanotowała zaledwie jeden blok punktowy, a właśnie ten element był ostatnio chyba najsilniejszą bronią drużyny trenera Wojciecha Lalka. Kiedy on przestał funkcjonować, trudno było marzyć o wyrównanej walce z jedną z czołowych drużyn Orlen Ligi. Legionovia zdołała zdobyć w tym secie zaledwie dziesięć punktów, ale wcale nie zamierzała się poddawać.

Po trzech setach było już jednak 2:1 dla zespołu trenera Siódemki. Tauron chyba już uwierzył, że mecz do końca będzie przebiegał podobnie, jak drugi set, ale gospodynie z ogromną ambicją dążyły do zwycięstwa. Ponownie zaczął funkcjonować blok, a co za tym idzie, gra stała się wyrównana. Końcówka jednak należała do Siódemki. Przy wyniki 23:22, skutecznym blokiem na Joannie Kaczor popisała się bardzo równo grająca Małgorzata Skorupa, a chwilę później, najskuteczniejsza zawodniczka meczu, Marta Łukaszewska zakończył seta skutecznym atakiem.

Znakomicie dla Siódemki rozpoczęła się czwartą partia. Prowadziły już 15:8, ale nie potrafiły dowieźć tego prowadzenia do końca. Zaczęły popełniać błędy. Do szczęścia brakowało niewiele, bo w decydującej fazie tej partii, Siódemka ponownie uzyskała czteropunktowe prowadzenie (20:16) i wydawało się, że odniesie sensacyjne zwycięstwo za trzy punkty. Niestety, po przerwie, o którą poprosił trener Tauronu, rywalki zdołały odrobić straty i  wygrały 25:27.

Fatalnie przegrany czwarty set miał chyba wpływ na początek tie-breaka, bo legionowianki rozpoczęły go od trzypunktowej straty. Później zaczęły punktować i miały nawet szansę, aby dogonić Tauron, jednak w decydujących momentach przytrafiały im się błędy i piątego seta wygrały siatkarki z Dąbrowy Górniczej 15:11 i cały mecz 3:2.

Siódemka Legionovia – Tauron Dąbrowa Górnicza 2:3 (25:19, 10:25, 25:22, 25:27, 11:15)

Legionovia: Sołodkowicz (14), Skorupa (9), Maciejczyk (5), Łukaszewska (17), Bąk (5), Michajlenko (5), Saad (libero) oraz Chojnacka (8), Bawoł (2), Marinowa, Jóźwicka (2), Siwka.
Tauron: Tokarska (8), Liniarska (11), Staniucha-Szczurek (10), Zaroślińska (11), Śliwa (3), Skowrońska (10), Strasz (libero) oraz Kaczor (16), Nuszel (6).

Przełamać serię porażek na wyjazdach

Zamiast więc niemal pewnego zwycięstwa za trzy punkty, legionowianki musiały się zadowolić tylko jednym punktem. Przed meczem prawdopodobnie nikt nie kręciłby nosem na taki wynik, ale po meczu niemal wszyscy kibice, oraz w ekipie Siódemki byli zawiedzeni, ze zdobycia tylko jednego punktu. Tym bardziej, że drużyny zajmujące miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie, w końcówce rundy zasadniczej systematycznie punktują i oddalają się coraz bardziej od Legionovii.

To kolejny mecz, w którym ekipie Wojciecha Lalka uciekają niemal pewne punkty. Legionovia zajmuje dziewiąte miejsce i ma cztery punkty straty do Pałacu Bydgoszcz oraz pięć do Impelu Wrocław.

Do zakończenia rundy zasadniczej pozostały do rozegrania tylko cztery kolejki. W najbliższy poniedziałek o godz. 1800  Legionovia zagra na wyjeździe z Budowlanymi Łódź. Jeżeli w tym meczu legionowianki nie zdobędą przynajmniej dwóch punktów, to raczej będą mogły już przygotowywać się do gry w play-out, bo strata do wyprzedzających ją drużyn będzie zbyt duża, aby  ją odrobić.

W następnej kolejce do Legionowa przyjedzie Aluprof Bielsko-Biała a na zakończenie pierwszej fazy rozgrywek Siódemka zagra dwa razy na wyjeździe: z AZS-em Białystok i Impelem Wrocław. Teoretycznie więc, dwaj ostatni rywale leżą absolutnie w zasięgu drużyny z Legionowa, ale w meczach wyjazdowych beniaminek nie zdobył dotąd żadnego punktu. Czy nastąpi przebudzenie na zakończenie rozgrywek? Na pewno stać na to podopieczne Wojciecha Lalka.