Zaczęło się, jak to zwykle bywa, od pomysłu. Narodził się on w głowach aktorki Kariny Szafrańskiej oraz Iwony Klonowskiej – Senderskiej, wykładowcy i psychologa z legionowskiego CSP. Niedługo później powstał, realizowany tam od listopada, projekt „Policjant XXI wieku – twórcze metody oddziaływań”. Przewidziany, w zamyśle jego autorów, dla uczestników trwającego właśnie, a kończącego się w marcu, podstawowego szkolenia zawodowego.

– Stwierdziłyśmy, że warto byłoby, niezależnie od wiedzy stricte policyjnej, uczyć słuchaczy umiejętności społecznych – psychologicznych, aktorskich, logopedycznych, które mogą być przydatne w wykonywaniu zadań służbowych – mówi nadkom. Iwona Klonowska – Senderska. – Chodzi też o empatię, odczytywanie różnych sygnałów z mowy ciał, tembru głosu. To w zawodzie policjanta może być bardzo przydatne. Tak jak różnego rodzaju empatyczne reakcje w stosunku do innych – dodaje Karina Szafrańska.{mp4}csp|512|384|{/mp4}

Kiedy rozpoczęto nabór do projektu, ochotników znalazła się ponad setka. Dobrze to świadczy zarówno o samej ofercie, jak i o zapale szkolących się policjantów. – Kiedy się o nim dowiedziałam, byłam bardzo zafascynowana, ponieważ lubię takie przedsięwzięcia. To jest bardzo fajna sprawa. Mam nadzieję, że kiedyś, w przyszłości, pomoże mi to w służbie, którą będę wykonywać – mówi post. Justyna Wrona.

Większość uczestników policyjnego projektu wzięła udział w specjalnych warsztatach. Takich, na które w standardowym programie nauczania liczyć by raczej nie mogli. – Szkolenia miały wyposażyć w szereg umiejętności. Począwszy od technik radzenia sobie ze stresem, a skończywszy na nauce emisji głosu czy plastyki ruchu – tłumaczy policyjna pani psycholog. Dwudziestu słuchaczy mogło zdobytą w ten sposób wiedzę od razu wykorzystać. Z tym, że nie w pracy na ulicy, lecz… na scenie. Wystąpili oni, pod okiem doświadczonych aktorów i choreografki, w spektaklu zatytułowanym „Sekret”, przygotowanym ongiś przy innej okazji przez Komendę Główną Policji. – To przedstawienie profilaktyczne i tak naprawdę cel był taki, żeby pokazać odbiorcom, czego słuchacze mogą się dzięki niemu nauczyć – dodaje Iwona Klonowska – Senderska.

W środę początkujący funkcjonariusze po raz pierwszy zademonstrowali swe nowe umiejętności publicznie. I chociaż widownia była tyleż liczna, co wysoka rangą, policjanci dali radę. W przypadku pań, robiąc często wrażenie nie tylko aktorskim zacięciem, ale i skrywaną na co dzień krasą. Cywilne ubranie to jednak co innego niż mało kobiece, służbowe moro. – Osoby, które miały z nami warsztaty, bardzo dużo pomogły nam w radzeniu sobie ze stresem, w komunikacji interpersonalnej, która w przyszłości, na przykład w pionie dochodzeniowo–śledczym, jest niezwykle potrzebna. Głównie w kontaktach z podejrzanym, osobą pokrzywdzoną czy świadkami. Trzeba umieć z nimi rozmawiać. Odpowiednie gesty i mimika twarzy dużo dają w takiej pracy – uważa Justyna Wrona.

Podsumowaniem trwającego do lutego projektu będzie wystawienie „Sekretu” w sali widowiskowej ratusza. Policjantów wspomogą tam na scenie licealiści z „Konopnickiej”.

Poprzedni artykułSuperb LK
Następny artykułNa najwyższym szczeblu
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.