Osoby znane, nie tylko w Gminie Wieliszew, ale także poza nią, przyjechały do Centrum Kultury w Łajskach, by wspólnie malować bombki. Oprócz świetnej zabawy liczył się przede wszystkim cel – wszystkie ozdoby będą zlicytowane na aukcji charytatywnej, a zebrane środki przeznaczone na wsparcie uzdolnionej młodzieży z terenu gminy.

I Charytatywne Malowanie Bombek  odbyło się w ostatnią sobotę, 8 grudnia w Centrum Kultury w Łajskach, z inicjatywy wójta  Pawła Kownackiego. Wśród malujących znaleźli się nie tylko przedstawiciele Gminy Wieliszew, ale także zaproszeni goście ze świata polityki, sportu, kultury i mediów. Swoją bombkę namalowali m.in. senator RP Anna Aksamit, sektretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, malarz Witold Popiel, reporterka TVP3 Hanna Borucka, dziennikarka „To i Owo” Katarzyna Łoś, dyrektor SK Banku w Legionowie Adam Gasik, kolarz i zwycięzca Tour de Pologne w 2003 r. Cezary Zamana i wielu, wielu innych. Wśród malujących bombki przedstawicieli gminy znaleźli się wójt Paweł Kownacki, wspierany tego dnia przez synów, przewodniczący Rady Gminy Marcin Fabisiak, dyrektor SAPO Jacek Banaszek, prezes EMKI Izabela Kownacka, dyrektor Centrum Kultury Dariusz Skrzydlewski.Większość zdobiła bombki techniką decoupage, czyli tzw. metodą serwetkową. Oczywiście nie zabrakło fachowego instruktażu, udzielonego przez Elę Zdrodowską z pracowni artystycznej „Zdroda Art”. Z jej pomocą każdy był w stanie stworzyć kolorowe, piękne dzieło. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim, nawet tym, którzy na co dzień nie mają do czynienia z rękodziełem. A starać się było warto, bo wszystkie ozdoby będą zlicytowane na jubileuszowym X Balu Charytatywnym EMKI, który odbędzie się 9 lutego 2013r. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na wsparcie funduszu stypendialnego Stowarzyszenia „Młodzi dla rozwoju – EMKA”.
Podczas malowania goście mogli również wysłuchać krótkiego koncertu kolęd i piosenek świątecznych, zagranych na ksylofonie przez stypendystę EMKI Damiana Krawczyka.