W ubiegłym roku legionowscy policjanci zatrzymali aż 181 nietrzeźwych kierujących. Do końca listopada tego roku było ich już 157. Liczba tych, którym udało się uniknąć kontroli jest z pewnością wielokrotnie większa. Nic więc zatem dziwnego, że policjantom tak bardzo zależy na całkowitym wyeliminowaniu z polskich dróg pijanych kierowców

Od ubiegłego piątku (30 listopada) w całym garnizonie warszawskim funkcjonariusze z drogówki prowadzą zmasowane kontrole trzeźwości. – Celem takich działań jest przede wszystkim wyeliminowanie z naszych dróg jak największej liczby nietrzeźwych kierujących. Te działania prowadzimy od lat, ale niestety ciągle jeszcze trafiają się osoby, które decydują się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Powodują tym samym ogromne zagrożenie dla siebie samych, jak również dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego – mówi kom. Robert Szumiata, oficer prasowy KPP w Legionowie.{mp4}trzezwi|512|384|{/mp4}

Legionowska drogówka działała w samym Legionowie i na terenie całego powiatu. Stan trzeźwości kierowców sprawdzano zarówno w nocy jaki i nad ranem. Terminy kontroli zbiegały się z datami popularnych imienin, czyli: Andrzeja, Barbary i Krystyny.

 

Dokładnych danych jeszcze nie ma, ale śmiało można powiedzieć, że policjanci już skontrolowali na terenie powiatu kilka tysięcy kierowców. – Urządzenia alcoblow, którymi dysponują policjanci, pozwalają na przeprowadzanie takich badań beż użycie ustników. Jest to przede wszystkim ekonomiczne i zajmuje mniej czasu i dzięki temu te kontrole są sprawniejsze. Można przez kilka godzin sprawdzić naprawdę wielu kierowców, a ci tracą mniej czasu przy tego typu kontrolach – mówi kom. Szumiata. I co ważne, dostrzegają też  konieczność prowadzenia tego typu działań.  – Myślę, że to bardzo dobra akcja. Na drogach jest bardzo dużo pijanych kierowców i myślę, że w ten sposób można uniknąć bardzo wielu wypadków – mówi Agnieszka z Legionowa.

Policyjne działania będą trwały do soboty (8 grudnia). Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących będzie więc znana dopiero w przyszłym tygodniu. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi grzywna, utrata prawa jazdy oraz do dwóch lat pozbawienia wolności.