Na co dzień prezydent Legionowa walczy głównie z finansowymi skutkami kryzysu albo z opozycją w radzie miasta. Teraz postanowił jednak wziąć na cel przeciwnika znacznie groźniejszego. Posłuży mu do tego 2800 sztuk specjalnej amunicji. Raka jelita grubego ona wprawdzie nie zabija, pozwala za to w porę wykryć jego złe zamiary.

– Jeżeli pojawił się przesiewowy test, który może uratować wiele istnień ludzkich, a każdy może go sobie zrobić w domu, to gmina zdecydowała się pomóc – mówi Roman Smogorzewski. Bo w pojedynku z rakiem, wiadomo: im szybciej, tym lepiej. Kłopot w tym, że w Polsce najlepiej z tym nie jest. Statystycznie na ten rodzaj nowotworu co godzinę umiera jeden zbyt późno zdiagnozowany pacjent.

Test FOB to miejska propozycja na święty spokój dla mieszkańców powyżej 40. roku życia. – Bardzo liczymy szczególnie na panów, ponieważ do różnych działań prozdrowotnych przeważnie przystępują panie. Tym razem mamy nadzieję, że zachęcą do udziału w akcji również swoich mężczyzn – przyznaje Ewa Milska – Wieteska, naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych UM. Łatwiejszy ów akces być już chyba nie może. Wystarczy udać się do miejskiego ratusza. – Testy wydają pracownicy stanowiska informacyjnego w atrium, po wypełnieniu przez mieszkańca niezwykle krótkiego oświadczenia, że ma on więcej niż 40 lat. Można tam wziąć także test dla najbliższego członka rodziny – dodaje urzędniczka.

Do pakietu dołączono prostą instrukcję obsługi. Stosowny materiał poglądowy można też znaleźć na internetowej stronie ratusza. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok i wojując z rakiem, najpierw zawalczyć z własnymi uprzedzeniami. – Często tego typu nowotwory, dotyczące sfer intymnych, są wypierane przez psychikę. I w obawie przed kosztownym, inwazyjnym i bolesnym badaniem udajemy, że problemu nie ma – uważa prezydent. A co, jeśli test wykaże, że problem jednak istnieje? Z pewnością nie należy od razu wpadać w panikę. Lepiej wypełnić dołączoną do testu kartę dla lekarza pierwszego kontaktu. – W przypadku jakiegokolwiek niepokoju, albo nawet niedosytu wiadomości, co dalej z tym zrobić, a już na pewno, gdy test będzie pozytywny, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który odpowiednio pacjenta pokieruje – radzi Ewa Milska – Wieteska.

Na zakup testów FOB legionowski urząd przeznaczył 20 tys. zł.