To już tradycja, że legionowskie obchody Dnia Niepodległości już od kilkunastu lat rozpoczynają się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Legionów Polskich mieszczącym się przy ulicy Jana Pawła I. To właśnie tam od 14 lat odbywa się uroczyste zakończenie konkursu historycznego „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914 – 1918. Rola Józefa Piłsudskiego”.

Jest on organizowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu legionowskiego. – Kultywujemy w ten sposób tradycje narodowe związane z miastem Legionowem. Młodzież tak szkół podstawowych jak i gimnazjalnych bardzo chętnie zgłasza się do udziału w tym konkursie – mówi Grażyna Rzewuska, dyrektor ZS-P im. Legionów Polskich 1914 – 1918. W tym roku było ich prawie 50-cioro. Etap dla uczniów podstawówek był zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 4, a dla gimnazjów w Gimnazjum nr 3. Spora część uczestników legionowego konkursu to jego weterani. – Jest zawsze grupa chętna do udziału. To wiąże się z zainteresowaniami uczniów. Ci, których interesuje historia, bardzo chętnie przystępują do tego konkursu. Poza tym młodzież potrzebuje wzorów i pozytywnych postaci, a bohaterowie tego konkursu są dla nich na pewno dobrym przykładem – dodaje dyrektor Rzewuska.Jednym z takich stałych uczestników konkursu jest tegoroczny zwycięzca kategorii szkół gimnazjalnych, Zbigniew Reroń. W konkursie wystartował po raz piąty, za każdym razem z dużym powodzeniem. – W moim przypadku to już taka tradycja rodzinna. Mam dwie starsze siostry, które też startowały w tym konkursie. Zawsze nam się udawało coś tutaj wygrać. Poza tym ten temat jest u nas w rodzinie bardzo popularny – mówi Zbigniew Reroń. Niemalejąca popularność konkursu cieszy przede wszystkim jego pomysłodawcę, Henryka Matuszewskiego. Pierwszy test wiedzy o legionach Piłsudskiego zorganizował on w 80 rocznicę powstania Legionowa. – Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy w nim startują. Niektórzy z nich mają już w tym temacie większą wiedzę ode mnie, bo mają może więcej czasu na penetrowanie literatury. Ja się bardzo cieszę i przyglądam jak to dzieło przy wsparciu wielu osób, między innymi dyrektor szkoły pani Rzewuskiej, tak się rozwija – mówi Henryk Matuszewski.
Wśród uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce w konkursie zajął Jan Kozak ze Szkoły Podstawowej nr 2, drugie Zuzanna Przekazińska ze Szkoły Podstawowej nr 8, a trzecie Paweł Paprocki ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wśród gimnazjalistów najlepszy był Zbigniew Reroń z czwórki, dalsze miejsca zajęli:  Michał Topór z piątki i  Wojciech Tomalski z trójki. Zwycięzcy otrzymali tablety, aparat fotograficzny, MP4-ki i książki o tematyce historycznej. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu było połączone ze świętem szkoły.