Zaledwie rok po swej reaktywacji spółdzielcza modelarnia lotnicza jest coraz bliżej nawiązania do dawnych, chlubnych tradycji. A ponieważ można to osiągnąć wyłącznie poprzez ciężką pracę, kilkunastu młodych modelarzy tak właśnie czyni. W niedzielę, ostatniego dnia września, wybrali się na lotnisko w Chrcynnie, aby przeprowadzić zamknięte klubowe zawody w klasie „A pół”.

Służyły one podsumowaniu pewnego etapu pracy, od czerwca do października. Zabraliśmy tam modele naprawione po ostatnich mistrzostwach Mazowsza plus, o ile ktoś zdążył go wykonać, drugi model – mówi Henryk Świrski, kierownik spółdzielczej modelarni.

Każdy z ośmiu uczestników, wspomagany często przez kibicujących mu rodziców, miał do dyspozycji cztery próby. Zsumowane wyniki trzech najlepszych decydowały o jego miejscu w końcowej klasyfikacji. Generalnie chodziło o to, aby własnoręcznie zbudowany model jak najdłużej utrzymał się w powietrzu. – Możliwa jest powtórka lotu, gdy jest on krótszy niż 10 sekund bądź model nie zostanie wyczepiony z holu. Czyli jeżeli zrobi „kreta”, automatycznie macie powtórkę, jednak dopuszcza się maksymalnie dwie powtórki w danej kolejce. Po 120 sekundach lotu próba nie jest dalej mierzona, a zawodnikowi zostaje wpisany max – tłumaczył zawodnikom instruktor Piotr Sikorski.

W ciągu dwóch minut, przy sprzyjającym wietrze model może przelecieć nawet dwa kilometry. Dzięki temu konstruowanie i puszczanie samolotów to nie tylko świetna zabawa, ale też sposób na zachowanie dobrej kondycji. Fizycznej oraz intelektualnej, bo adepci modelarstwa szlifują na zajęciach coś więcej niż tylko zdolności manualne. – Umiejętność czytania rysunku technicznego, szczególnie wśród starszych dzieci, dokładność, precyzję i niezbędną w tej pracy samodzielność – wylicza Świrski. Nic zatem dziwnego, że na cotygodniowe zajęcia dzieciaki przychodzą bardzo chętnie. – Można się nauczyć składać samoloty, bardziej panować nad ręką, można też poznać nowych przyjaciół – mówi Patryk Szczepaniuk.

W modelarni mieszczącej się na osiedlu Sobieskiego wciąż jeszcze jest miejsce dla nowych uczestników. Za 100 złotych miesięcznie mają oni zapewnione materiały do budowy samolotów oraz fachową opiekę instruktorów. Więcej informacji na temat sekcji modelarstwa można zasięgnąć w spółdzielczym Klubie 411, ul. Wilanowska 1, tel. 22 784 55 91.