Rana towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów, ograniczając jego sprawność, sprawiając mu ból, niekiedy powodując  nawet trwałe kalectwo. Do tego typu ran możemy zakwalifikować również powszechny i bardzo często spotykany w dzisiejszych czasach zespół pękających pięt. W dobie naszej ciągłej pogoni za perfekcyjnym wyglądem, poza przykrościami związanymi z estetyką stóp, może w dużej mierze utrudniać nam funkcjonowanie.
    Naszczęście  współczesne zabiegi z zakresu podologii dają ogromne możliwości w leczeniu tego typu dolegliwości.

    Przyczyny keratogenezy – czyli nadmiernego rogowacenia skóry na piętach mogą być różne. Poza nadmierną suchością można wyróżnić tu także skłonności osobnicze człowieka.  Do pogorszenia stanu skóry pięt  może prowadzić nieodpowiednio dopasowane obuwie często o zbyt twardej podeszwie. Wywołuje ono nadmierny ucisk, tak jak przy długotrwałym staniu, bądź tarcie, prowadzące do zbędnego drażnienia skóry, a co za tym idzie jej rogowacenia. Wpływ na tego typu zaburzenia skórne mogą mieć również zachwiania równowagi hormonalnej organizmu, najczęściej dotyczy to okresu menopauzalnego. Współistniejące choroby takie jak, reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, jak również nadwaga i niedobory witaminowe, głównie witaminy A, mają negatywny wpływ na fizjologię skóry i mogą przyspieszać znacznie jej rogowacenie. Kolejną ważną przyczyną wpływającą na keratogeneze jest nieprawidłowe ułożenie szkieletu kostnego, a co za tym idzie wszelkie deformacje kostne stóp. Tak więc pękające pięty są efektem nadmiernego rogowacenia doprowadzającego do ciężkich zmian wstecznych w przypadku nie prawidłowej terapii i niewłaściwej pielęgnacji. Wczesne zdiagnozowanie tej przypadłości i rozpoczęcie terapii czyli może uchronić chorego przed przykrymi następstwami tej dolegliwości.
    Wykwalifikowany podolog w pierwszej kolejności powinien dokładnie obejrzeć i ocenić ogólny stan stóp pacjenta i dowiedzieć się o ewentualne współistniejące choroby. Zabiegi w tym zespole powinny przebiegać wielopłaszczyznowo, celem zabiegów podologicznych jest stworzenie, jak najlepszych warunków do szybkiego gojenia się istniejących pęknięć, ochrona przed infekcjami i uelastycznienie skóry stóp. W związku z tym, iż pęknięcia tworzą się zwykle , gdy skóra jest nadmiernie sucha i pokryta grubą warstwą zrogowaciałego naskórka, usunięcie nadmiernej ilości zrogowacenia i prawidłowe oczyszczenie pęknięć , ma kolosalne znaczenie dla odtworzenia naturalnej elastyczności skóry i prawidłowego rozpoczęcie procesu gojenia. Trzeba jednak pamiętać, że do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie, mając szerokie spektrum zabiegów podologicznych, które można wykorzystać. Szczególnej opieki i systematyczności w działaniu wymagają pięty pokryte głębokimi i krwawiącymi rozpadlinami. Kuracja w tym przypadku jest znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana. Należy również pamiętać, że prawidłowo przeprowadzona terapia polega na  współpracy podologa z pacjentem, stosowanie się do zaleceń pielęgnacji domowej i dotrzymywania wyznaczonych terminów wizyt, gdyż tylko taka rzetelność w działaniu pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty a co za tym idzie dużą ulgę i piękny wygląd naszych stóp.

 

 

 

Monika Wyszomierska

Podo Estetica

ul. Zwycięstwa 1

Tel. 511 567 467

www.dbajostopy.eu