Dokładnie 80 lat temu z ówczesnego legionowskiego instytutu meteorologicznego wyruszyła pierwsza polska wyprawa polarna. Kierował nią Czesław Centkiewicz, naukowiec, badacz, pisarz książek o tematyce polarnej, wieloletni mieszkaniec Legionowa, a od środy także jego honorowy obywatel. O nadanie jemu i jego żonie Alinie tego tytułu zabiegało Towarzystwo Przyjaciół Legionowa i legionowskie Muzeum Historyczne.

– Uważam, że jest cały szereg wydarzeń, które zasługują na upowszechnienie. Do nich zaliczam właśnie działalność Centkiewiczów w Legionowie – mówi Cezariusz Kalinowski, prezes TPL. Nadanie Centkiewiczom tytułu Honorowego Obywatela Miasta Legionowo było częścią obchodów Roku Centkiewiczów i 80. rocznicy Pierwszej Polskiej Wyprawy Polarnej.{mp4}polarnik|512|384|{/mp4}

Odbyło się w ubiegłą środę (26 września) podczas uroczystej sesji rady miasta. Zjawili się na niej między innymi miejscy i powiatowi radni, osoby związane z małżeństwem Centkiewiczów, członkowie TPL oraz poczty sztandarowe z legionowskich szkół. Uroczystość poprzedziła projekcja kroniki filmowej ilustrującej pierwszą polską wyprawę polarną oraz jednego z ostatnich wywiadów telewizyjnych Czesława i Aliny Centkiewiczów. W trakcie sesji odczytano też list, który specjalnie na tę okazję wystosował prezydent RP, Bronisław Komorowski. 

Po tym jak zdjęcie małżeństwa pisarzy zawisło w galerii Honorowych Obywateli Miasta Legionowo, goście uroczystości pojechali do Muzeum Historycznego. Tam jako pierwsi mogli obejrzeć nową stałą ekspozycję zatytułowaną „W krainie lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”. Dla wszystkich mieszkańców Legionowa zostanie ona otwarta już w najbliższą niedzielę (7 października). – Zaprezentowaliśmy eksponaty pozyskane od pani Temenuszki Wdowczyk, spadkobierczyni spuścizny literackiej Centkiewiczów. Są one bardzo ciekawe i rzadkie. Znalazły się tu między innymi rękopisy i listy Iwaszkiewicza do Czesława i Aliny – mówi dr Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie. Jeszcze tego samego dnia goście pojechali pod dom, w którym Centkiewiczowie mieszkali podczas pobytu w Legionowie a potem uczestniczyli w odsłonięciu poświęconej im tablicy, umieszczonej na głównym budynku Ośrodka Aerologii IMGW w Legionowie.  

Ostatnim punktem obchodów rocznicowych, była konferencja naukowa poświęcona pierwszej wyprawie polarnej, zorganizowana w sobotę (29 września) w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Z kolei ostatnim akcentem obchodów Roku Centkiewiczów w Legionowie będzie poświęcony im kolejny numer Rocznika Legionowskiego.