Pokarm dla psa możemy samodzielnie przygotować w domu. Oczywiście, aby nasz podopieczny czuł się dobrze i żył długo trzeba zadbać o to, aby karma była odpowiednio zbilansowana.
Karmiąc psa trzeba pamiętać, że nie jest to zwierzę wyłącznie mięsożerne. Potrzebuje także składników pochodzenia roślinnego. Układając psią dietę najprościej trzymać się zasady, że powinna składać się w jednej trzeciej z produktów pochodzenia mięsnego, w jednej trzeciej z warzyw i w jednej trzeciej z wypełniacza. Część mięsna może być surowa, ale bezpieczniej ze względu na bakterie i pasożyty jest ją podgotować. Podrobów lepiej unikać. Nie podawajmy ich częściej niż raz w tygodniu.Przyczyną takiej ostrożności jest fakt, że zawierają (zwłaszcza wątroba) duże ilości metali ciężkich, a nawet niektórych witamin, które w nadmiarze mogą być niebezpieczne. Następna część składowa kompletnej psiej karmy stanowią warzywa. Tu mamy pełną dowolność, możemy dodać: marchewkę, zieloną fasolkę, pietruszkę, pory. Jeśli chcemy oszczędzić sobie zachodu, kupmy mrożoną mieszankę warzywną Hortexu i dorzucajmy do gotowanego mięsa. Jarzyny muszą być mocno rozdrobnione i rozgotowane, aby pies miał szansę je strawić. Podobnie rzecz ma się z wypełniaczami. Dlatego makaron, ryż, kasze (najmniej polecane), ziemniaki, należy gotować dużo dłużej niż dla ludzi, np.: ryż, nie 20 minut jak zaleca producent, a 30–35 minut.
Nie można zapominać o dodaniu do każdego posiłku łyżeczki surowego oleju (bardzo dobry jest tran) oraz dodatków witaminowych zakupionych w sklepie zoologicznym lub lecznicy weterynaryjnej. Dobrym, naturalnym źródłem witamin mogą być drożdże. Trzeba tylko odpowiednio je przygotować. Kulkę drożdży wielkości orzecha włoskiego zalewamy połową szklanki wrzącej wody lub mleka. Jeśli w ciągu 15 minut drożdże nie zaczną rosnąć, można dodać je psu do karmy lub po prostu do wypicia. Zwykle zwierzaki traktują je jak przysmak.
Dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie, z czego jeden posiłek może być nabiałowy. Bardzo dobry jest ser biały, jogurt czy kefir.
Ustalając dawkę żywieniową możemy oprzeć się na informacji co do kalorycznego zapotrzebowania. Pies 10 kilogramowy potrzebuje dziennie około 750 Kcal, 20–kg. 1250 Kcal, a 40–kg 2070 Kcal. Czyli np.: jeśli mamy 35–kg owczarka niemieckiego to potrzebuje on ok. 1900 Kcal na dzień, co odpowiada porcji składającej się z około 300 gramów mięsa, 300 g. ryżu i 300 g. warzyw plus łyżki oleju. Taką porcję powinniśmy podzielić na dwa dania. Oczywiście nigdy nie będzie to idealnie ustalona dieta, ale obserwując naszego podopiecznego, jego wagę, stan włosa oraz kondycję możemy kontrolować prawidłowość diety.