Dziś słów kilka o catuabie…uznawana jest przede wszystkim za świetny afrodyzjak. Warto jednak poznać jej inne zastosowania.


Co to jest catuaba?
Brazylijczycy od lat wytwarzają i spożywają catuabę, czyli środek z kory drzew rosnących w ich kraju. Taka kora pochodzi z drzew Trichilia catigua i Erythroxylum vacciniifolium.
Catuabę najczęściej stosuje się jako afrodyzjak i lek pomagający w przypadku zaburzeń erekcji. W takich też celach jest sprzedawana przeważnie poza Brazylią.

 


Jak działa?
Naturalne fitosterole zawarte w tej roślinie mają działanie podobne do hormonów płciowych, takowe działanie w połączeniu z właściwościami poprawiającymi krążenie sprawia, że ciała jamiste penisa stają się dobrze ukrwione sprzyjając i wzmacniając erekcję, potęgując jednocześnie doznania seksualne.

Warto wiedzieć, że poza właściwościami związanymi z funkcjami seksualnymi, inną bardzo ważną cechą catuaby jest pobudzanie centralnego układu nerwowego, dzięki znajdującym się w jej składzie chemicznym trzem alkaloidom, nazwanym catuabinami. Oprócz nich, catuaba zawiera również fitochemikalia, czyli pochodzące z roślin chemikalia, które pomagają zwalczać choroby, i flawonoidy, działające między innymi przeciwzapalnie, rozkurczowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne.

W medycynie stosuje się ten farmaceutyk jako środek:
stymulujący pracę mózgu,
poprawiający koncentrację,
dostarczający energii,
wspomagający układ odpornościowy,
przeciwbólowy,
przeciwzapalny,
przeciwwirusowy,
rozszerzający i wzmacniający tętnice,
wzmacniający komórki krwi,
wspomagający zwalczanie patogenów,
poprawiający cyrkulację krwi.

Jak dawkować?
Ogólnie w Brazylii stosuje się herbatę z kory i nalewki alkoholowe. Zaleca się od 1 do 3 filiżanek na dzień.

W Brazylii napar przygotowuje się nastepująco:1 łyżeczkę drobno pociętej kory Catuaby na 1 szklankę wody – gotować przez 5 minut, zdjąć z ognia a następnie pozostawić pod przykryciem przez następne 10 minut.