Okazuje się, że oszuści pukają nawet do drzwi przedsiębiorców. Wielu z nich kilka dni temu otrzymało pismo, którego nadawcą jest Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach. W piśmie tym podmioty gospodarcze są wzywane do uiszczenia opłaty rejestracyjnej w wysokości 110 złotych.

Adresaci tego pisma, jak się nietrudno domyśleć, podeszli do jego treści w sposób właściwy. – Pierwsze pytanie moje było takie co to za rejestr. Nigdy o nim słyszałem choć prowadzę działalność gospodarczą od kilkunastu lat. Oczywiście z wielkim zaciekawieniem otworzyłem kopertę i ku mojemu zdziwieniu pokazał się blankiet przelewowy w wysokości 110 złotych – mówi jeden z legionowskich przedsiębiorców.Po głębszej analizie treści pisma, wątpliwości pojawiło się jeszcze więcej. Przede wszystkim uderzało to, że Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach żądając wpłaty 110 złotych nie podał żadnej podstawy prawnej. Nie podano ani tytułu ustawy, ani ministerialnego rozporządzenia. – Od początku zapachniało mi to jakimś przekrętem. Wszedłem w internet, wygooglałem Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach i pierwszy artykuł jaki znalazłem to oczywiście informacja o tym, że prawdopodobnie jest to jeden z przekrętów jaki w ciągu kilku ostatnich lat pojawił się w naszym kraju i że jest to firma, która próbuje od przedsiębiorców wyłudzić pieniądze – dodaje mężczyzna.

Przedsiębiorcy, którzy nie wiedzieli jak potraktować to pismo zaczęli szukać pomocy w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Legionowo. – W ostatnim czasie odbieramy dziennie kilka może nawet kilkanaście telefonów, w których przedsiębiorcy zadają pytanie, czy mają obowiązek wnoszenia opłat, które zostały im wskazane w wezwaniu, które otrzymali – mówi Jolanta Wlazło, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Legionowie. Odpowiedź brzmi – nie . Przedsiębiorcy już i tak widnieją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki, a wszelkie wpisy dokonywane są tam bezpłatnie.

Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach, który najprawdopodobniej liczy na to, że przedsiębiorcy będą go mylić z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, nie jest podmiotem utworzonym na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. – Jego podstawa działania nie wynika z przepisów prawa. Na pewno nie wynika z artykułu 14, ustawy o swobodzie gospodarczej, który się przywołuje w tymże wezwaniu. Ten artykuł mówi właśnie o powołaniu centralnej ewidencji. Więc na pewno w oparciu o przepisy prawa ten rejestr nie funkcjonuje. Ja nawet nie jestem w stanie stwierdzić czy to jest podmiot. Nikt się pod tym nie podpisuje – dodaje Jolanta Wlazło. Najlepiej więc to wezwanie do zapłaty po prostu wyrzucić do kosza. – Proszę zignorować tego typu wezwanie. Ono na pewno nie zobowiązuje przedsiębiorców do uiszczenia jakichkolwiek opłat. Jest ono po prostu nieprawne – dodaje Wlazło.

Ale niestety z nim zgodne. Pod pismem bardzo drobnym drukiem jest napisane, iż jest to oferta handlowa, a wpis do rejestru jest dobrowolny. Przedsiębiorca, który dokona wpłaty, będzie miał więc niestety znikome szanse na odzyskanie swoich pieniędzy.