W lato polecamy Wam przygotowanie Terere, czyli Yerba Mate na zimno. Tradycyjnie susz zalewa się wodą o temperaturze 70-80st. C.Terere zaś zalewamy lodowatą wodą i dodajemy kostki lodu. Można dodać także schłodzon
e soki owocowe, np. z pomarańczy.
Terere jest nieco słabsza w działaniu od tradycyjnego naparu, ale w gorące dni znakomicie orzeźwia i gasi pragnienie. Oczywiście zachowując swoje właściwości zarówno pobudzające jak i zdrowotne.

Terere to napój najbardziej popularny w Paragwaju, w Brazylii i w północnej Argentynie. W rejonach tych temperatura często przekracza 40 st C, na ulicach są automaty ze schłodzoną wodą do przygotowania terere, które jest najlepszym sposobem na przetrwanie upałów, szczególnie podczas ciężkiej pracy.

Do przygotowywania terere szczególnie poleca się gatunki o grubo-ciętym suszu,odmiany suave (łagodne, o dużych liściach i gałązkach), BCP (o małej zawartości pyłu) a także mate z dodatkami, czyli ziołowe i owocowe.

Paragwajczycy do picia terere używają specjalnego naczynka tzw. guampy. Słowo to w języka Indian Quechua oznacza róg bawoli lub krowi. Właśnie z rogów wykonuje się paragwajskie naczynka do terere. Innymi popularnymi materiałami są metal i drewno Palo Santo ukształtowane na wzór zwierzęcego rogu.
Oczywiście zimną mate można przygotować w naczynku ceramicznym, drewnianym lub zwykłym kubku.

Pomocne w przygotowywaniu terere są termosy. Różnią się od tradycyjnych grubością ścianki, ponieważ w upały trudniej jest utrzymać niską temperaturę wody.

A na koniec ciekawostka…
Drużyna Urugwaju na ostatnie mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA zabrała ze sobą 150kg yerby:)
A może by tak naszą reprezentację zachęcić