Pu-erh (chin. 普洱茶, pǔ’ěr chá)

Nazwa wzięta została od regionu Pu’er niedaleko prowincji Yunnan (雲南) w Chinach. Uprawiana jest tam od ponad 1700 lat, kiedy to produkowana była w niewielkich ilościach, w trudno dostępnych grotach, a z jej dobrodziejstw mógł korzystać jedynie cesarz.
Pu-erh powstaje z liści wiekowych, dzikich drzew herbacianych zwanych Qingmao, rosnących w południowej części kraju .Swoje niezwykłe właściwości i smak zawdzięcza procesowi fermentacji. Ma specyficzny, mocny, ziemisty smak i zapach, dlatego też często jest aromatyzowana . Jej kolor z upływem czasu brązowieje, by ostatecznie przybrać szkarłatną barwę. Pu-erh sprzedawane są w postaci sypkiej herbaty, a także w skompresowanej w różne formy takie jak kostki, ptasie gniazda, grzyby, czy melony.
Jej zdrowotne działanie jest tym skuteczniejsze, im dłużej pozwala się jej dojrzewać w odpowiednich warunkach. Najlepsze a zarazem najdroższe herbaty dojrzewają przez ponad 50 lat.

Herbata pu-erh zawiera najwięcej związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, manganu, wapnia, fluoru, olejków eterycznych i białka.

Skutecznie walczy z nadwagą
Obniża poziom cholesterolu
Pomaga w koncentracji
Poprawia krążenie obwodowe i mózgowe
Hamuje zmiany miażdżycowe
Poprawia pamięć
Reguluje przemianę materii
Wspomaga pracę wątroby i wzmacnia ją
Fluor zapobiega próchnicy
Przyspiesza trawienie alkoholu
Pomaga zwalczyć zły nastrój, a nawet lekką depresję
Reguluje działanie układu pokarmowego
Ma właściwości moczopędne
Obniża ciśnienie
Wzmacnia organizm

BADANIA NAUKOWE
      W szpitalu we Francji odbył się medyczny eksperyment. Udowodniono, że regularne spożywanie herbaty Pu-erh obniża poziom lipidów we krwi o 13 %. Oprócz tego, ponad 40 % badanych  w wieku 40-50 lat po regularnym piciu naparu straciło zbędne kilogramy.

      Inna paryska klinika przeprowadziła miesięczną obserwację pacjentów pijących regularnie pu-erh. Pacjenci schudli 3 do 10kg. Utrata wagi nastąpiła przy normalnym sposobie odżywiania, a spadek wagi się utrzymywał.
      Test przeprowadzony przez Kunming Medical Institute dowiódł, że Pu-erh posiada o wiele lepszy efekt w leczeniu niż klofibrat – lek na lipidemię (nadmiar lipidów we krwi). To wystarczające powody, by sięgnąć po tę herbatę.

3 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.