Jesteśmy w środku kalendarzowego lata. Wielu z nas jest jeszcze przed zaplanowanym urlopem i zastanawia się gdzie wyjechać zwłaszcza, gdy ma być to wyjazd z małymi dziećmi.

Przedstawiamy kilka porad lekarza pediatry z Przychodni „Zdrowie”, które pozwolą na zdrowe i bezpieczne spędzanie urlopu ze swoimi pociechami.

Starajmy się nie wyjeżdżać z noworodkami. Jest to dla nich okres adaptacyjny z życia płodowego do życia w środowisku zewnętrznym. Z niemowlętami możemy już wyjeżdżać na urlop. Polecam wyjazdy nad morze. Niemowlęta i dzieci małe, szczególnie do 2-go roku życia, powinny być chronione przed ostrym słońcem. Zalecam cień i w godzinach od 10-11 do 16-tej pobyt w mieszkaniach lub kwaterach chyba, że na zewnątrz nie ma wysokiej temperatury powietrza. Musimy pamiętać o kremach z wysokim filtrem, które przy dużym nasłonecznieniu ochronią nasze pociechy przed promieniowaniem UVA i UVB. Najlepiej stosować 50 – tkę. Nie zapominajmy również o okryciach na głowę. Najlepiej, aby były to kapelusze z dużym rondem. Dzieci mogą być rozebrane do pieluszki, albo ubrane w jasne, przewiewne, bawełniane, luźne ubranka. Podczas spacerów wózkiem nie używajmy zamontowanego w nim daszka. Zasłonięty daszek powoduje wzrost temperatury wewnątrz wózka, co nienajlepiej wpływa na cyrkulację powietrza. Wózek powinien być zaopatrzony w parasol. Pamiętajmy, że małe dzieci są szczególnie narażone na przegrzanie i udar słoneczny. Pierwszym objawem jest wtedy wzrost temperatury, mogą dołączyć do tego wymioty. Przenosimy wtedy dziecko do chłodu, podajemy leki przeciwgorączkowe i obficie poimy. Jeśli objawy się przedłużają musimy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Niemowlęta mogą korzystać z baseników, misek z wodą, a starsze dzieci powyżej roku, mogą wchodzić na brzeg morza. Pamiętajmy jednak, aby odbywało się to zawsze w obecności opiekuna. Kąpiel dziecka pozostawionego bez opieki, nawet na bardzo płytkiej wodzie może okazać się bardzo niebezpieczna.

Dzieci karmione piersią nie muszą, nawet w upalne dni, być dodatkowo przepajane. Zachęcam do częstszego przystawiania do piersi. Dzieci karmione sztucznie muszą być dodatkowo przepajane. Najchętniej wodą mineralną niegazowaną i przegotowaną. Mleko przygotowujemy jednorazowo do wcześniej umytej i wyparzonej butelki. Dzieci nieco starsze mogą korzystać ze stołówki. Mamy obowiązek jednak sprawdzić jak funkcjonuje ta stołówka i jej zaplecze.

Często pacjenci pytają mnie również w poradni od jakiego wieku można latać z dzieckiem samolotem. Otóż na pewno nie można w okresie noworodkowym. Układ krążenia i układ oddechowy przystosowuje się do funkcjonowania pozałonowego. Nie można wtedy narażać dziecka na takie różnice ciśnień. Jednak już po ukończeniu 3 miesiąca życia można planować wyjazdy. Osobiście zalecam podróżowanie samolotem od 6 miesiąca życia. Planować należy wtedy lot docelowy, bez przesiadek

 

Życzę miłego i bezpiecznego urlopu!

 

Lidia Kołakowska – Fudalej – Pediatra i Lekarz Medycyny Rodzinnej z Przychodni “ZDROWIE” w Legionowie, www.zdrowie-legionowo.pl

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.