Ranking najlepszych samorządów w kraju prowadzony od 2000 roku przez dziennik Rzeczpospolita to jedno z najbardziej prestiżowych tego typu zestawień. Na czele kapituły nieprzerwanie od samego początku stoi były premier RP Jerzy Buzek. Legionowo w rankingu startuje od 2005 roku. W ostatnim zajęło 17 miejsce w kraju i drugie na Mazowszu.

I choć w poprzednich latach bywało lepiej, choćby w 2006 roku kiedy zajęliśmy czwarte miejsce w Polsce i pierwsze w województwie, to aktualne zestawienie również cieszy. – Rankingi cieszą. Czasem one jednak nie w pełni pokrywają się z rzeczywistością. Jak się bowiem w nie wgłębić to widać, że prawie nie ma tam mazowieckich gmin i miast, a wygrywają takie zupełnie nikomu nieznane, które często są gwiazdami jednego roku – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Wieloletnia obecność Legionowa w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych polskich samorządów świadczy o tym, że jest ono miastem stabilnym i wciąż rozwijającym się.

 

17 miejsce w kraju i drugie na Mazowszu to znak, że nasze miasto dobrze i przede wszystkim bezpiecznie gospodaruje swoim budżetem. – Zajęcie tych miejsc było poprzedzone analizą finansową miasta. W pierwszym etapie analizowano dane Ministerstwa Finansów na temat zadłużenia, stosunku dochodów do zadłużenia i nadwyżki operacyjnej. W drugim etapie były analizowane dane na przykład współpracy z instytucjami pozarządowymi oraz wykorzystania systemu zarządzania jakością ISO – tłumaczy Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM w Legionowie. W tym samym rankingu Legionowo może się też pochwalić szóstym miejscem w kraju biorąc pod uwagę innowacyjność stosowanych rozwiązań. – To oznacza, że zostały dostrzeżone nasze wysiłki w używaniu internetu w komunikacji z mieszkańcami. Analizowano między innymi dostęp do internetu na terenie gminy, bezpłatne punkty dostępu do niego, obecność samorządów na portalach społecznościowych oraz dostępność do internetu i komputerów w szkołach – dodaje Mytkowska.

W kategorii innowacyjności miasto zdobyło 11 punktów, lider miał ich 16. W rankingu najlepszych samorządów siedemnaste Legionowo zdobywając 55,4 punktu, do zajmującego pierwsze miejsce Kołobrzegu, straciło ich niewiele ponad osiem i pół. – Różnice między pierwszym miejscem a dwudziestym są rzędu  kilku, czy nawet kilku dziesiątych punktu. To jest trochę tak jak w sporcie, gdzie czasami o ułamek sekundy gorszy start, czy jakiś parametr, który czasami nie jest brany pod uwagę, potrafi obniżyć to miejsce. Ale to, że jesteśmy drudzy na Mazowszu, zaraz po Józefowie, to na pewno cieszy – mówi prezydent. W przyszłym roku miejsce Legionowa może być wyższe. Bo przy ocenianiu, kapituła będzie musiała wziąć pod uwagę 35-milionowe dofinansowanie do budowy legionowskiego dworca. Trzymamy kciuki.