We wtorek (17 lipca) w ramach obchodów święta policji swoją wewnętrzną uroczystość zorganizowało Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Dla legionowskiej szkoły ten rok był rokiem przełomowym. Chodzi tu przede wszystkim o kluczowa rolę, jaką centrum odegrało w organizacji Euro 2012.

– Pierwszy etap to był początek roku, kiedy to oprócz realizacji procesu dydaktycznego przygotowywaliśmy się do największej operacji w dziejach polskiej policji, czyli zabezpieczenia Euro 2012. Wówczas doszło do bardzo dynamicznego rozwoju naszej infrastruktury. Przeprowadzono wiele remontów, inwestycji i zakupów.

To wszystko oczywiście pozostanie i będzie służyło dla procesu dydaktycznego – mówi insp. dr Roman Stawicki, komendant CSP w Legionowie. Drugi etap to już sama operacja Hat Trick i zabezpieczenie mistrzostw. Z tego zadania zarówno CSP jako gospodarz centrum dowodzenia, jak i cała polska policja wywiązały się bardzo dobrze. – To nie jest tylko nasza ocena. My jesteśmy  z siebie zadowoleni. Oczywiście mamy też świadomość pewnych drobnych błędów, które popełniliśmy, ale one nie miały większego wpływu na stan bezpieczeństwa. Przez naszych zwierzchników jesteśmy bardzo dobrze oceniani więc jest to chyba najlepsze świadectwo, że wszystko poszło zgodnie z planem – mówi insp. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz, zastępca Komendanta Głównego Policji. Świadczy o tym także liczba funkcjonariuszy nagradzanych i awansowanych na wyższy stopień. W uzasadnieniu sporej części nominacji doceniano właśnie prace w policyjnym centrum dowodzenia operacją Euro 2012.

Wtorkowe święto połączono z uroczystym otwarciem zespołu strzelnic. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. – Posiadamy tutaj strzelnicę otwartą, półkrytą z rotundą, dwie osie strzelnicy krytej oraz dwa tory taktyczne, które pozwalają realizować również strzelania wysiłkowe. Możemy tu uczyć policjantów strzelania w różnych sytuacjach zawodowych – mówi komendant Stawicki. Konstrukcja strzelnic pozwala również na korzystanie w nich z karabinków automatycznych. – Bardzo surowe przepisy, które dotyczą budowy tego typu obiektów w Polsce w bardzo znaczny sposób ograniczają możliwości pracy z taką właśnie bronią. Dzięki zastosowanym tu technologiom tu możemy z nią ćwiczyć – mówi mł. insp. Grzegorz Winnicki, kierownik Zakładu Interwencji Policyjnych CSP w Legionowie. Za te technologie trzeba było jednak sporo zapłacić. Budowa zespołu strzelnic kosztowała prawie 43 miliony złotych. – Duże środki były zaangażowane, żeby ten obiekt powstał, ale warto było. Dzisiaj widać, że jest to absolutnie XXI wiek i wiele policji na świecie może nam go pozazdrościć – dodaje komendant Letkiewicz. Miejmy też nadzieje, że już niedługo świat będzie zazdrościł Polsce również świetnie wyszkolonej policji.