18.05.2012.
" Portal Legionowa i okolic "
Władysław Pomaski - latająca legenda Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
 
Napisany przez RafaM, z 29-04-2010 00:00
Kolejna publikacja o słynnych legionowskich baloniarzach

ImageDoskonale znana wszystkim miłośnikom historii Legionowa i okolic spółka autorska: dr Zygmunt Kozak, dr Zbigniew Moszumański i dr Jacek Szczepański wydała kolejną książkę o słynnych legionowskich pilotach balonowych. Promocja książki o majorze Władysławie Pomaskim odbyła się w ostatnią sobotę (24 kwietnia) w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.

Biografia majora Pomaskiego jest drugą, po książce poświęconej ppłk. Franciszkowi Hynkowi, publikacją stanowiącą cykl książek o polskich zdobywcach pucharu imienia Gordona Bennetta. – Ponieważ nie tak dawno przypadała 50 rocznica śmierci Franciszka Hynka, postanowiliśmy tę serię rozpocząć właśnie od niego. Drugą pozycją jest oczywiście Władysław Pomaski – tłumaczy dr Zygmunt Kozak. Czyli postać nie mniej utytułowana i nie mniej bohaterska od swojego książkowego poprzednika. Żołnierz – członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku, kampanii wrześniowej 1939 roku oraz członek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Władysław Pomaski to jednak przede wszystkim słynny sportowiec i jeden z najwybitniejszych polskich pilotów balonowych. Czterokrotnie brał udział w zawodach o puchar Gordona Bennetta. Ich zwycięzcą został w 1934 roku.

Biografia Władysława Pomaskiego składa się z trzech części. – Staraliśmy się zachować układ znany z książki o Hynku. Pierwsza część to czysty szkic biograficzny. W drugiej są wspomnienia i relacje. Natomiast w trzeciej załączamy oryginalne dokumenty, które pozyskaliśmy z Centralnego Archiwum Wojskowego – mówi dr Jacek Szczepański. Autorzy sporą część książki poświęcili oczywiście związkom majora Pomaskiego z Legionowem. W naszym mieście mieszkał on 16 lat, od 1923 roku aż do wybuchu II wojny światowej.

W sobotniej promocji książki uczestniczyło ponad stu miłośników lokalnej historii. Fragmenty książki czytał Ryszard Bacciarelli, aktor teatralny i filmowy, a postać majora Władysława Pomaskiego wspominali między innymi jego wnukowie: Janusz Pomaski i Lech Dzierżanowski.

Komentarze użytkowników (0)

Nie komentowano

Dodaj komentarz!



mXcomment 1.0.7 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Go to top of page Go to top of page